2011. március. 07. 12:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 07. 13:45 Karrier

Mennyivel keresnek többet a férfiak? – felmérés

A férfiak bére átlagosan 25 százalékkal több mint a nőké - derül ki egy friss internetes felmérésből. A két nem átlagkeresete közötti eltérés munkakörönként és a pályán eltöltött évek számával változik.

A férfiak jövedelme átlagosan 25 százalékkal több, mint a nőké: havi bruttó 256 ezer forint, mag a nők átlagosan bruttó 192 ezer forintot keresnek - derül ki a Fizetések.hu internetes bérfelméréséből, amelyet 80 ezer munkavállaló online megkérdezésével végeztek - önkéntes alapon.

Eszerint az egyetemi végzettségű férfi és női alkalmazottak között a legnagyobb a bérkülönbség: 31 százalék. Míg a diplomás nők átlagosan bruttó 272 ezer forintot keresnek, férfi kollégáik átlagosan 392 ezer forintot kapnak havonta. A főiskolai diplomát megszerző nők átlagosan 232 ezer forintot, a férfiak viszont 328 ezer forintot keresnek havonta (29 százalék az eltérés).

A különbség a segédmunkás nők és férfiak esetében 7 százalék, szakképzett munkaerő esetében 23 százalék, az adminisztratív munkát végzők körében pedig 13 százalék. Középvetőknél a különbség már szembetűnőbb - legalábbis a felmérés adatai szerint -, a nők átlagosan 298 ezer forintot keresnek (24 százalékkal kevesebbet, mint a hasonló posztot betöltő férfiak) -, míg a női felsővezetők 29 százalékkal kapnak kevesebbet, mint a férfi társaik: átlagosan havi 504 ezer forintot.

A pályán eltöltött évek is számítanak

Horváth Szabolcs

A felmérés szerint a pályakezdő nők átlagosan 16 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak kerrierjük kezdetén: átlagjövedelmük169 ezer forint, míg a férfiaké 203 ezer forint. Kétéves szakmai tapasztalattal a nők átlagkeresete 200 ezer forint alatt van, míg a férfiak átlagfizetése 252 ezer forint. Három-öt éves munkatapasztalattal a hátuk mögött a nők átlagosan havi 221 ezer forintot keresnek, míg a férfiak 26 százalékkal többet. Hat-tíz éves szakmai múlttal a különbség akár 31 százalék is lehet: a férfiak átlagfizetése ekkor már eléri a 312 ezer forintot.

Akad néhány terület, ahol a nők átlagkeresete jobb: a postán dolgozó nők átlagbére 9 százalékkal több, mint a férfiaké. A kulturális szférában, sport, wellness területén a két nem átlagos keresete közötti különbség két százalék. A vendéglátóiparban dolgozó nők átlagosan 12 százalékkal keresnek kevesebbet: havi bruttó 139 ezer forintot, míg a férfiak 158 ezer forintot. A reklám, marketing, pr területén dolgozó férfiak átlagbére 297 ezer forint, a nőké 22 százalékkal alacsonyabb. (A felmérés önkéntes alapon zajlott, így az eltérések esetenként változóak lehetnek.)

Az Európai Unióban 2008-ban átlagosan 17,8 százalék volt a különbség a nők és a férfiak bére között az Eurostat Structure of Earning felmérése szerint. Legrosszabbul az észtek álltak (30 százalékos bérollóval), őket a csehek (26,2 százalék), az osztrákok (25,5 százalék) és a németek (23,2 százalék) követték. Két éve Olaszországban volt a legjobb a helyzet a férfiak és a nők bére közötti eltéréseket tekintve: 4,9 százalékot mértek, míg Szlovéniában 8,5 százalékot, Romániában és Belgiumban pedig 9 százalékot. Az Eurostat adatai szerint Magyarország a középmezőnyben végzett 17,5 százalékkal.

2010. szeptember 21-én fogadta el az Európai Bizottság a Strategy for equality between women and men 2010-2015 elnevezésű ötéves tervet, mely a bérkülönbség megszüntetését tűzte ki célul, az „egyenlő munkáért egyenlő bért” elv alapján. A Bizottság álláspontja szerint az azonos munkakört betöltő nők és férfiak esetében úgy küszöbölhető ki legegyszerűbben a jövedelmek közötti különbség, ha a munkáltatók változtatnak hozzáállásukon, és nem az alapján alkalmaznak valakit, hogy az illető nő vagy férfi, hanem az az elsődleges szempont, hogy a jelentkezők közül ki a legrátermettebb és a cég szempontjából a legmegfelelőbb.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?