2011. február. 28. 12:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 28. 12:39 Karrier

Gyilkolt a túlmunka: kártérítést fizet dolgozója halála miatt a Mazda

Hatvanhárommillió jen (151 millió forint) összegű kártérítés megfizetésére ítélte hétfőn egy japán bíróság a Mazda Motor Corp. autógyártó vállalatot egy öngyilkos dolgozója halála miatt.

A bírósági döntés értelmében a cég 25 éves dolgozója 2007-ben azért követett el öngyilkosságot, mert depressziós lett a túlmunka miatt. A vállalat a hozzátartozóknak köteles kifizetni a kártérítést. A cég még nem döntötte el, fellebbez-e az ítélet ellen.

Japánról köztudott, hogy a munkamániások országa, ahol az agyonhajszolt emberek az utóbbi években nagy számban követtek el öngyilkosságot vagy haltak meg kimerülés következtében. A japán hatóságok a 2010 márciusában végződő pénzügyi évben mintegy 100 olyan elhalálozásról adtak hírt, amely túlmunka miatti kimerülés következménye volt. Közülük 63 végződött öngyilkossággal. A japán nyelvben egy új szó is van - karosi - a kimerülés okozta elhalálozásra, amely általában szívroham vagy agyvérzés idéz elő.

A Mazdának már kellett úgynevezett együttérzési kártérítés fizetnie a hozzátartozóknak a férfi halálakor, ám azok perre vitték az ügyet a japán kormány új rendelete alapján. Az lehetővé teszi, hogy a munkával kapcsolatos elhalálozás miatt másfajta kártérítést is kaphassanak a hozzátartozók. A hétfői bírósági döntéssel a Mazda dolgozójának szüleit összesen 110 millió jen (264 millió forint) kártérítés illeti meg.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.