Felvételi 2011: így lehet elrontani a jelentkezési lap kitöltését
A felsőoktatási felvételi szabályai négy éve nem változtak, az Oktatási Hivatalhoz mégis minden évben százával érkeznek hiányosan vagy hibásan kitöltött jelentkezési lapok. Van, aki középiskolája OM-kódját, mások a kiválasztott képzés szakirányát felejtik el megjelölni a lapon, sokan pedig egész egyszerűen nem adják időben postára bizonyítványuk fénymásolatát.
A felvételi eljárás díja négy éve nem változott, idén is 9 ezer forint: ezért az összegért három szakot lehetett megjelölni, minden további képzésért plusz kétezer forintot kell fizetni. Kivétel, ha ugyanannak a szaknak az államilag finanszírozott és költségtérítéses változatát írja be valaki a jelentkezési lapra, az eljárási díj szempontjából a két hely egynek számít.
A tipikus hibák
Hogy az elrontott jelentkezési lapok ne a kukában kössenek ki, először csak ceruzával érdemes kitölteni a mezőket, ezután, ha már minden adat stimmel, át lehet írni tollal. A kötelezőnek megjelölt rubrikákat nem szabad üresen hagyni, a szakokat pedig a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban meghirdetett módon kell beírni, jelentkezési sorrendben, a képzés összes paraméterét feltüntetve – nem maradhat ki az intézmény és a kar betűkódja, a szak neve, a képzési szint, a munkarend, a finanszírozási forma, valamint a szakirány. Ha ezeket valaki nem jelöli megfelelően, márciusban kap majd egy hiánypótlási felszólítást, amelyben pontosan leírják, hogy mit és hogyan kell javítani.
A leggyakoribb hibákról és a támáról bővebben az Eduline oktatási oldalon olvashat.