Utcahosszal nyertek az ITech Challenge győztesei
A 2010-es, egyetemistáknak meghirdetett cégszimulációs vetélkedő, az ITech Challenge győztesei 118 csapatot utasítottak maguk mögé.
A 2010-es, jobline.hu által is támogatott cégszimulációs vetélkedőn, az ITech Challenge versenyen online és élő fordulóra is sor került. Az online fordulók során a háromfős csapatoknak egy szoftverfejlesztő cég irányítását kellett megoldaniuk. A kiosztott feladatokra közösen dolgozták ki a válaszokat, amelyeket a szervezők betápláltak egy központi számítógépbe: ez volt az „agy”, ami a gazdaságot szimulálta, a valóshoz hasonló körülményeket teremtve. A gép a csapatok döntései alapján megmutatta, hogy a versenyzők mire vitték volna a valóságban: egy döntési kör egy évet jelentett.
Az online selejtezők során négy-négy csapat tudásmenedzsment-, vezetéstudományi és közgazdasági felkészültségét hasonlították össze, ám mindig csak a legjobb – a piacelső – team jutott tovább. A csapatoknak többek között az árazás, a promóció, a bérek, a felvétel-elbocsátás, a beruházás és a projektek terén kellett döntéseket hozniuk. A selejtezőket követő döntő élőben zajlott: december közepén tíz csapat mérhette össze tudását élesben. A végső megmérettetésen már nem csak szimulációs feladatot kellett megoldaniuk a résztvevőknek: prezentációt is kellett készíteniük - majd a zsűri előtt elmondaniuk - egy mobilalkalmazásról. A feladat 60 százalékot nyomott a latban.
Az ITech Challenge 2010-es győztese a Royalsoft csapata lett: Sinkó Zsolt, Szabó Máté és Sinkó Szabolcs. „Azon is múlott a győzelem, hogy ki tudtunk dolgozni egy mindhármunk számára elfogadható stratégiát, amely mellett következetesen kitartottunk, sőt, sikerült ezt a stratégiát a versenytársakra is ráerőltetni” – mesélte Szabó Máté. Mindhárom fiatal a Corvinus Egyetem hallgatója, Szabolcs már szerzett egy diplomát a BME-n.
„Noha szereztünk gyakorlati tapasztalatokat, azért ez nem olyan, mint a valóság. Itt a döntés egy virtuális évre szólt, vagyis nem lehetett év közben reagálni. Ha tényleg céget vezetnénk, pillanatokon belül csődközeli helyzetbe kerülnénk, ha a január elején meghatározott utasításokhoz ragaszkodnánk 12 hónapon keresztül” - tette hozzá Sinkó Szabolcs, hangsúlyozva, arról nincs szó, hogy hibátlan döntésekkel jutottak a csúcsra. Az első forduló után eredményeik még nem voltak fényesek, érezték, hogy valami nem stimmel. „A kezdeti nehézségek után belerázódtunk. Komoly előnyre tettünk szert azzal, hogy az előkészületek során sikerült jól azonosítanunk a különböző költségek természetét, felosztanunk a fix költségeket, meghatároznunk az árbevétel és a nyereség kapcsolatát. Ez komoly segítséget jelentett az ár- és promóciós stratégia kialakításánál” – vallott a stratégiájukról Sinkó Zsolt.
Bár képességeik alapján valószínűleg nem vallanának szégyent, az elkövetkező években a nyertesek közül senki sem lesz cégvezető: előbb az egyetemet szeretnék befejezni. Abban egyetértenek, hogy a diploma megszerzése után Magyarországon maradnak, de egy-két éves külföldi munka uán biztos, hogy itthon dolgoznak majd.