„A hallgatói jogok megnyirbálása a tandíjhoz vezető első lépés”
December eleje óta nem egyeztetett az új felsőoktatási törvény tervezetéről a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával az oktatási államtitkárság, pedig a HÖOK új elnöke szerint lenne miről beszélniük. Nagy Dávid szerint a koncepció legújabb változatában szereplő hallgatói képviseleti rendszer rosszabb, mint az eredeti.
Elképzelni sem tudjuk, milyen hatásai lesznek az új felsőoktatási törvény tervezetének január 4-i változatában olvasható új szabálynak, amely szerint a hallgatók négyszer vizsgázhatnának egy tantárgyból, az egyetemisták és főiskolások ugyanis már a második alkalommal új vizsgáztatót, a negyedik alkalommal pedig független vizsgabizottságot kérhetnének – mondta Nagy Dávid az Eduline-nak.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának új elnöke szerint nem ez az egyetlen probléma a törvénytervezet átdolgozott változatával, amely – többek között – azt is tartalmazza, hogy karonként egy hallgató vehet részt az egyetemek és főiskolák szenátusainak munkájában. „Ez a szabályozás a nagy intézményeknél még elfogadható, ott pár konkrét esetet megvizsgálva 17-21 százalék lenne a hallgatói részvétel, de például a kis főiskolákon, ahol csak egy kar van, ellehetetlenül a helyzet” – mondta. Nagy Dávid hozzátette: mivel az oktatási államtitkárságtól ígéretet sem kaptak a további egyeztetésre, miniszteri szinten kezdeményeznek tárgyalásokat, ha pedig ez sem vezet eredményre, március 16-án utcára vonulnak.
A cikk folytatását az Eduline oktatási portálon olvashatja.