2010. december. 29. 14:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 29. 14:51 Karrier

Elrettentő szavak: mit ne írjunk önéletrajzunkba?

Számtalanszor összefoglaltuk már, hogyan épül fel a jó - munkáltatók által kívánatosnak tartott - önéletrajz. Most, egy másik megközelítésből kiderül, hogy a korábban hasznosnak vélt kulcsfogalmak sem válnak feltétlenül hasznunkra. Legalábbis nem árt óvatosan adagolni ezeket. Tanácsok.

Korábban többször is írtunk már arról, mire érdemes fókuszálni önéletrajzíráskor - képzettség, végzettség, szakmai tapasztalat, jövőbeni tervek - és mi az, ami nem a CV-be való, mint például a részletes életút-ismertetés vagy az általános igazságok. Az is fontos, hogyan tálaljuk mondandónkat, milyen kulcsszavakat használunk vagy éppen kerülünk.

A klisék, általános frázisok elcsépeltek, unalmasak és nem világítanak rá az állásra pályázó igazi képességeire, ezért ezeket érdemes hanyagolni, ha önéletrajzírásra adjuk a fejünket - írja internetes oldalán a DailyMail Online a LinkedIn szakmai kapcsolatépítést is elősegítő közösségi oldalra hivatkozva, amely az önéletrajzokban felbukkanó leghasználhatatlanabb kulcsszavakat összegezte. Ezek közé tartozik a motivált, innovatív, dinamikus, proaktív, csapatjátékos, problémamegoldó, szerteágazó szakmai tapasztalattal bíró, jó képességű, vállalathoz hű. Ezek bárkire érvényesek lehetnek, a megpályázott munkakörtől függetlenül. Míg Nagy-Britanniában a motivált a legjellemzőbb kulcsszó, addig az Egyesült Államokban a széleskörű szakmai tapasztalat vezeti a listát. De hogy is van ez?

sxc.hu

Ahhoz, hogy a megpályázott munkakörhöz passzoló és leendő munkaadónk elvárásainak megfelelő önéletrajzot prezentálhassuk, érdemes utánanéznünk, mit vár el az állást meghirdető vállalat az ideális jelölttől. A hirdetésekben többnyire megfogalmazzák a legfontosabb képességeket, amelyekkel a leendő alkalmazottnak bírnia kell. Egy reklámügynökségnél elhelyezkedni vágyónál például nélkülözhetetlen a kreativitás, gyorsaság, alkalmazkodókészség, empátia, míg a kommunikációs területen dolgozóknál a kommunikációs készség, tárgyalástechnikai jártasság vagy éppen a tolerancia. A pénzügyi területen tevékenykedőknél a szakmai tudáson kívül általában alapkövetelmény a precizitás, rugalmasság, jó teherbírás (stressztűrő képesség).

Érdemes tehát a szakterületünkhöz - megpályázott álláshoz - illő, és elvárt kulcsszavakat - tulajdonságainkat - hangsúlyoznunk, arra azonban figyelnünk kell, hogy ne írjunk túl sokat a CV-be és lehetőleg kerüljük az általánosságokat. Ha leendő munkaadónk elvárja, hogy csapatmunkára is képesek legyünk, írhatjuk azt, hogy egyéni feladatok mellett másokkal is együtt tudunk dolgozni, a jó problémamegoldó képesség helyett pedig hangsúlyozhatjuk, hogy minden problémára azonnal találunk megoldást. Ha az általánosságokat nem tudjuk elkerülni, az a legegyszerűbb, ha említünk néhány konkrét példát, amikor a cég által elvárt tulajdonságaink érvényesültek. (Ügyfélszolgálatos vagy ügyintéző munkakört betöltők leírhatják, hogyan kezeltek egy problémás ügyfelet, míg a marketingesek beszámolhatnak legutóbbi, sikeres kampányukról. )

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.