2010. szeptember. 02. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 02. 14:55 Karrier

A válság óta először csökkent a munkanélküliség Franciaországban

Csökkent a munkanélküliség a második negyedévben Franciaországban, a világméretű gazdasági válság elmélyülése óta először.

A francia statisztikai hivatal (INSEE) csütörtökön közölt adatai szerint a munkanélküliségi ráta 9,7 százalékra mérséklődött az április-júniusi időszakban az első negyedévi 9,9 százalékról, Franciaországot és a tengerentúli területeket együttvéve. Franciaországban, az euróövezet második legnagyobb tagállamában a ráta 9,3 százalékra csökkent a január-márciusi 9,5 százalékról, de még így is meghaladja a válság előtti 8 százalékos szintet, és messze felülmúlja a Németországban, az euróövezet legnagyobb országában mért 7,6 százalékot.

Elemzők szerint az is riasztó, hogy gyengül a munkaerőpiac megtartó ereje, amit jól mutat, hogy 6,4 százalékról 6,6 százalékra nőtt a határozott idejű munkaszerződéssel dolgozók aránya, és 49,3 százalékról 49 százalékra csökken a stabilabb munkahellyel, határozatlan időre szóló szerződéssel rendelkezők aránya.  Az INSEE adatai szerint a 62 millió lakosú országban 3,3 millió olyan ember él, aki ugyan folyamatosan keres, de mégsem talál munkát.

A kormány bizakodó, Christine Lagarde gazdasági miniszter szerint a munkaerőpiacon tartós lesz a javulás az év második felében, miután a hazai össztermék (GDP) a második negyedében a várakozásokat meghaladó mértékben, 0,6 százalékkal nőtt éves összevetésben. 

Az INSEE nem készít havi munkanélküliségi statisztikát, csak negyedéves adatokat szolgáltat. Az Eurostat uniós statisztikai hivatal közleményeiből azonban tudható, hogy Franciaországban az uniós módszer alapján számolt munkanélküliségi ráta a legutóbbi, júliusi adatok szerint 10 százalék volt, nem változott júniushoz képest.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.