2010. augusztus. 11. 12:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 11. 13:29 Karrier

„Túl jól néz ki ehhez a munkához”

A vonzó külső csökkenti annak esélyét, hogy egy csinos nő egy férfiasnak mondott szakmában el tudjon helyezkedni - derül ki egy tanulmányból, amelyről internetes oldalán a Reuters is beszámol.

Azok a hölgyek, akik csinosak, eleve hátrányos helyzetből indulnak, ha olyan munkára jelentkeznek, ahol a vonzó megjelenés egyáltalán nem számít - állítják legfrissebb tanulmányukban a coloradói üzleti egyetem kutatói. Ilyen lehet a vezető pozíció a pénzügyi vagy bankszektorban, esetleg az építőiparban. A gépészmérnöki pálya sem kimondottan „nőies terep”, ahogy a biztonsági őrök, börtönőrök vagy a kamionsofőrök között is csak elvétve akad nő - írja a Reuters a felmérés eredményeit ismertetve.

Átok vagy áldás a szépség?
sxc.hu

A „túl jó néz ki ehhez a munkához”, az „aki ilyen csinos, biztos nem ért a szakmához” hozzáállás tükrözi az előítéletet, ami a vonzó külsővel megáldott nőket még mindig gyakran sújtja a munka világában. A felmérésben példaként említett szakmáknál nemhogy nem előny, de kifejezetten hátrány, ha egy nő jól néz ki – mondta a kutatás vezetője, Stefanie Johnson, hozzátéve, hogy a csinos nőket előszeretettel alkalmazzák „kirakati munkaköröre”, például recepciósként vagy titkárnőként. Más kérdés, hogy ezeknél a pozícióknál általában elvárás a vonzó külső, hiszen egy szimpatikus, ápolt, magára adó alkalmazottal könnyebben teremtenek kapcsolatot az ügyfelek.

A tanulmány elkészítéséhez – amelyet a Journal of Social Psychology című szaklapban publikáltak –, a megkérdezettek elé letettek egy listát, amelyen különböző szakmákat soroltak fel, és 55 férfi, illetve 55 nő fényképét, akik ezekre jelentkeztek. A résztvevők a külcsín alapján keresték ki az egyes foglalkozásokhoz „illő” jelölteket, vagyis pusztán az első benyomásaikra támaszkodtak. Az így kapott eredményekből kiderült, hogy míg a csinos nők számos, férfiasnak mondott szakmától elestek, az átlagosnál jobban kinéző férfiakat nem érte hátrányos megkülönböztetés, esetükben a vonzó külső nem járt együtt a feltételezéssel, hogy nem állnák meg a helyüket egy-egy területen.

Johnson szerint ugyanakkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy a kirívóan jól kinéző emberek számos előnyt élveznek munkahelyükön, többek között gyorsabban kapnak magasabb fizetést, a vitás helyzetekben könnyebben döntenek az ő javukra, és kedvezőbben ítélik meg őket.