Hogyan próbálják kijátszani a munkáltatók a jogszabályokat?
Jogászok szerint a harmadik személy által végzett munka forrponton van, több változás történt ugyanis a kölcsönzési törvényben. Sarkalatos pont például az ekvivalencia-elv és a felmondási védelem kiterjesztése.
Göndös Gábor ügyvéd arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkáltatók hogyan próbálják kikerülni a nem túl előnyös jogszabályokat.
Milyen jogi lehetőségek állnak a munkáltatók rendelkezésére, hogy csökkentsék költségeiket?
Göndös Gábor: Jóllehet a gazdasági válság második évében már mintha a lassú javulás jelei mutatkoznának, még mindig szükség lehet olyan intézkedésekre, amelyek a Magyarországon kiemelkedően magas közterhekkel sújtott foglalkoztatás költségtömegét hivatottak csökkenteni, anélkül, hogy az állomány jelentősebb "megnyirbálására" kerülne sor. Alapvető piaci tapasztalat, hogy bár a létszámleépítés gyors és számottevő költségcsökkentéssel jár, a munkáltatókat a tapasztalt munkaerő elvesztése és a létszámleépítésből eredő hírnévromlás erősen megrendítheti. Köztes megoldásként, tehát az időszakos létszámfelesleg lefedésére javasolható például a rendes szabadság kiadása, kiküldetés, kirendelés, átirányítás alkalmazása, a nyugaton már bevált, százalékos bércsökkenésért cserébe karrierszünetet biztosító ún. "FlexLeave", végső esetben pedig a rövidebb-hosszabb fizetés nélküli szabadság felkínálása.
Milyen visszaélések miatt szigorítják folyamatosan a munkaerő-kölcsönzési törvényt?
G. G.: A kölcsönzési irányelv angol szóhasználatának "temporary work" kifejezése is arra utal, hogy a fejlett világban a munkaerő-kölcsönzés fő bevetési területei az iparági munkaerőigény-fluktuációnak kitett munkahelyek. Ehhez jellemzően társul egy megfelelően rugalmas adminisztratív háttér, ahol a be- és kiléptetés nem jár tetemes dokumentáció elkészítésével, illetve a munkaviszony megszüntetése nem von maga után különösebb formalitásokat és kockázatokat, végül a foglalkoztatás közterhei általánosságban véve nem eltúlzott mértékűek. Ezzel szemben Magyarországon a kölcsönzési piacon nemcsak huzamos, sok hónapos, netán többéves kölcsönzötti foglalkoztatás a jellemző, hanem - nem egy esetben - a kölcsönzés immár kiterjed az egyszerű kétkezi termelőmunka fölött elhelyezkedő szellemi, vezetői beosztásokra is. A témával kapcsolatban bővebben itt olvashat.
Tartalmi partnerünk a HR Portal.