2010. április. 13. 17:32 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 13. 17:03 Karrier

150 ezer orvos hiányzik majd az Egyesült Államokból

Jelentős orvoshiány várható az Egyesült Államokban, ahol az újonnan elfogadott egészségügyi reformtörvény következtében az elkövetkező években milliókkal fog bővülni a betegek száma - írta a keddi The Wall Street Journal.

Az amerikai orvosi egyetemek nem képesek tartani ezt a tempót, 15 éven belül 150 ezer orvossal kevesebb lesz a szükségesnél - közölte az Amerikai Orvosi Egyetemek Szövetségének (AAMC) becslését a keddi The Wall Street Journal. A hiány annak ellenére ki fog alakulni, hogy a kórházak és az orvosi oktatási intézmények mindent megtesznek ennek elkerülésére. Az Egyesült Államokban jelenleg mintegy 954 ezer orvos dolgozik.

A legnagyobb igény általános orvosokra lesz. Az új törvény szerint a betegellátásban a jelenleginél nagyobb szerep jut majd a házi orvosoknak, belgyógyászoknak és gyerekorvosoknak. Az országban 352 908 általános orvos működik, és a várakozás szerint 2020-ig további 45 ezerre lesz szükség. Az egyetemeken az általános orvosnak tanuló diákok száma 2002 és 2007 között viszont negyedével csökkent. A The Wall Street Journal megállapította: az orvoshiány a betegellátás körének csökkenéséhez fog vezetni, és a betegeknek hosszabb várakozási időkkel kell számolniuk. Az AAMC úgy becsüli, hogy az újonnan nyílt orvosi egyetemek, a tanulmányaikat megkezdő diákok számának növekedése ellenére legalább tíz évre lesz szükség a várható orvoshiány enyhítéséhez.

A külföldön tanult orvosok elvben segíthetnének a probléma orvoslásában, de velük az a gond, hogy nekik is teljesíteniük kell a pályakezdők számára előírt úgynevezett rezidensi kötelezettséget. Az Egyesült Államokban az orvosoknak legalább három évig rezidensként, vagyis gyakorló orvosként - kórházakban szakorvosok felügyeletével - kell dolgozniuk, mielőtt önálló orvosokká válhatnak. Az idei rezidensi állások 13 százalékát külföldön tanult nem amerikai állampolgárok töltötték be.

 

 

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?