2010. március. 18. 14:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 18. 13:51 Karrier

Hol vannak a pályakezdők?

2010-ben az európai munkaerő-piacon kevesebb volt a pályakezdő, mint a nyugdíjba vonuló munkavállaló, az alacsony születési rátának köszönhetően. Hogyan hatnak a demográfiai változások az álláspiacra?

Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint jelenleg mintegy 28,6 millió 15 és 20 év közötti fiatal él az unióban. Körülbelül kétharmaduk az iskola befejezését követően álláskeresőként, illetve továbbképzésre jelentkezőként jelenik meg a munkaerő-piacon - derül ki az Allianz Demographic Pulse című tanulmányából, amely a munkaerő-piacra ható demográfiai változásokat és az ezekkel kapcsolatos problémákat összegzi.

Az uniónak 28,8 millió 60-65 éves lakosa van. A nyugdíjkorhatár közelében lévők, illetve a nyugdíjba vonulók száma közel 220 ezerrel több mint az oktatási intézményből kikerülő fiatalok száma. Becslések szerint a különbség a következő években a nagy születési rátával bíró generáció nyugdíjba vonulása miatt még tovább nő majd. Az egyedüli G-20 tagállam, amelynek jelenleg ugyanezzel a problémával kell szembenéznie, Japán, ahol körülbelül 6 millió 15-20 év közötti fiatal él, és tízmillió 60-64 éves.Az évtized végére Oroszországban, Kanadában, Dél-Koreában és Kínában is csökken majd a pályakezdők száma - várhatóan csak kismértékben -, míg a nyugdíjasoké emelkedik.

Az unióban a 60-64 évesek közel kétharmada még mindig dolgozik, de lényeges különbségek figyelhetők meg az egyes országokban e korosztályba tartozók munkaerő-piaci aktivitását illetően. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adataiból kiderül, hogy Magyarország 13,3 százalékkal a lista végén áll, míg Svédország 63 százalékkal vezet az ebben a korcsoportban foglalkoztatottak százalékos arányát tekintve. Ha egész Európa fel tudna zárkózni Svédország mögé, akkor 2030-ig további 8 millió munkavállalóval számolhatnánk, ezzel pedig megszűnne a pályakezdő munkavállalók és a nyugdíjba vonulók létszáma közötti különbség.