Mennyit keresnek a BBC nagyágyúi?
Immár tény, hogy drasztikus karcsúsításba kezd a BBC: a tervek szerint két rádióállomást bezár, két tinicsatornát megszüntet, 2013-ig pedig internetes oldalainak felét leépíti. Emellett csökkenti sztárriportereinek, élvonalbeli műsorvezetőinek gázsiját, ami évente összesen 70 millió fontjába kerül a brit közszolgálati médiumnak.
A BBC vezérigazgatója, Mark Thompson a cég keddi állománygyűlésén jelentette be, amiről már hetek óta cikkeznek a brit lapok: jelentős megtakarításra kényszerül a közszolgálati médium. Ezért 2013-ig internetes oldalainak felét megszünteti, az ezek működtetésével és tartalomszolgáltatásával kapcsolatos költségeket 25 százalékkal csökkenti, ugyanakkor 600 millió fonttal (közel 185 milliárd forintot) többet szán minőségi műsorok gyártására. A tervezett intézkedések hátterében politikai okokat sejt a brit sajtószakszervezet. Nem véletlenül, a brit toryk ugyanis azt követelik, hogy hozzák nyilvánosságra a BBC legjobban kereső „sztárjainak” névsorát és fizetési listáját. A közszolgálati médium „nagyágyúi” többet keresnek egy év alatt, mint a miniszterelnök: jövedelmük 200 ezer font (körülbelül 58,5 millió forint) körül alakul - írja internetes oldalán a BBC.
A társaságnak évente 54 millió fontjába kerül az évi 150 ezer fontnál (közel 44 millió forintnál) többet kereső sztárok gázsija - ebbe a körbe tartozik többek között Graham Norton, a The Graham Norton Show házigazdája, Jonathan Ross, a BBC Radio 2 műsorvezetője és házigazdája valamint Trevor Eve brit színész -, és további 16 millió fontot fizetnek azoknak, akiknek bére évi 100-150 ezer font között alakul.
A tervek szerint évi 100 millió fonttal csökkentik az adminisztrációs költségeket, mégpedig úgy, hogy a rangidős vezetők fizetését is megnyirbálják. Nagy-Britanniában közel 20 ezer alkalmazottja van a BBC-nek. Évente 75 millió fontot emészt fel a 634 topmenedzser, vezető producer, műsorkészítő és tanácsadó - fizetése.