Sokba kerül a buktatás, a németek fizetnek
A buktatás gyakorlata évente közel egymilliárd euróba (273,9 milliárd forintba) kerül a német adófizetőknek, ráadásul még pedagógiai haszna sincsen - állítja egy frissen közölt német tanulmány.
A társadalmi ügyekkel foglalkozó Bertelsmann Alapítvány elemzése szerint a buktatás nem csak a pénz körül forog, Klaus Klemm oktatáskutató vizsgálódásai alapján azonban az osztályismétlés nincs hatással a megbuktatott diák iskolai teljesítményére.
Németországban a 2007/2008-as tanévben közel negyedmillió diák kényszerült osztályismétlésre, a tartományok között ugyanakkor jelentős eltérés mutatkozott. Míg Baden-Württembergben a bukási ráta csak 1,7 százalék volt, Bajorországban elérte a 3,6 százalékot. Ugyancsak jelentős különbség alakult ki az általános iskolai és a reáliskolai bukások között. Míg előbbiben 1,3 százalék az osztályismétlés aránya, addig a szakiskolának tekinthető reáliskolákban - ahová a német diákok 10 és 16 éves koruk között járnak - 5 százalék.
A 2003-as PISA-jelentés szerint sehol máshol nem nyúlnak olyan gyakran a buktatás eszközéhez, mint Németországban - emlékeztetett a Bertelsmann Alapítvány. Az adatok szerint a 15 éves diákok 23,1 százaléka már legalább egyszer ismételt évet. "A buktatás nem megoldás, az osztályismétlésnek kivételes esetnek kellene lennie" - mondta az alapítvány egyik képviselője.