Felsőoktatási tananyag a munkahelyi esélyegyenlőségről
A munkahelyi esélyegyenlőségről szóló felsőoktatási tananyagot dolgozott ki a leendő, munkaügyi és humánerőforrás (HR) területen elhelyezkedő szakemberek számára a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) Munka és Magánélet Munkacsoportja a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködésben. A foglalkozás speciális helyzetű csoportokkal és egyénekkel nevű képzés anyagát sajtótájékoztatón mutatták be.
A tananyag részeként a hallgatók tizenöt részes előadássorozat keretében ismerkedhetnek meg az esélyegyenlőség és sokszínűség alapkérdéseivel, az egyenlő bánásmód követelményének hazai jogi intézményrendszerével és a hátrányos helyzetű célcsoportokkal kapcsolatos ismeretekkel. A hallgatók emellett olyan módszereket, technikákat és támpontokat kapnak, amelyek segítségével képesek lesznek a sokszínűséget támogató munkahelyi stratégia és eszközrendszer kialakítására, például esélyegyenlőségi terv vagy esélyegyenlőségi cselekvési program kidolgozására.
A tananyaghoz szöveggyűjtemény, módszertani segédlet készült és az egyetemi kurzust tartó oktatók számára képzést dolgoztak ki. A tantárgyat a Pécsi Tudományegyetem és a gödöllői Szent István Egyetem már beillesztette képzési programjába.
Magyarországon a munkahelyek még nehezen tudják integrálni a hátrányos helyzetűeket - nők egyes csoportjait, fogyatékossággal élő embereket, nemzeti, etnikai szexuális kisebbségek, vallási csoportok tagjait - pedig az ő foglalkoztatásuk pénzben is mérhető előnyökkel járna - mondta Koltai Luca, a Budapest Esély Nonprofit Kft. innovációs igazgatója.
Ezzel szemben ezeknek a csoportoknak nagyon alacsony a foglalkoztatottságuk. A nők foglalkoztatottsága 10 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiaké, a fogyatékossággal élő embereké mindössze 10 százalék, a roma származásúaké pedig 21 százalék. Az Európai Unió országaihoz képest magas az inaktívak aránya az idősebb emberek körében is. A tananyag bárki számára hozzáférhető.