Csak egy gyors akció állíthatja meg a sorozatos munkahelyvesztést
A nemzetközi gazdasági válság közepette a munkahelyek számának csökkenését az Európai Unióban (EU) csak gyors és határozott intézkedésekkel lehet megállítani. Erre a megállapításra jutottak az EU munkahelyekkel, munkapiaccal foglalkozó csúcstalálkozójának résztvevői csütörtökön Prágában.
Támogatni kell a munkahelyüket elvesztett emberek átképzését, az új vállalkozások létrehozását és a munkaidő megrövidítését - idézett az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso a közösen elfogadott dokumentumból. Leszögezte: alapvető feladat, hogy nem szabad megfeledkezni azokról sem, akik már elveszítették munkahelyüket. A fórum résztvevői megpróbálták azonosítani azokat a lépéseket és intézkedéseket, amelyekkel a munkanélküliség elleni küzdelmet hatékonyabbá lehetne tenni. Egyetértés volt abban, hogy azonnali cselekvésre van szükség.
A tagországok vezetői sürgették a nem bérjellegű költségek csökkentését is a munkahelyteremtés esélyének növelésére. Márciusban az uniós munkanélküliség meghaladta a 20 millió főt, ha nincs változás, akkor a szám jövőre 26 és fél millióra nőhet, ami 10,9 százalékos munkanélküliségi arányt jelentene.
A csúcstalálkozón az előző, a mostani és a következő EU-elnökség - az EU-trojka: Franciaország, Csehország, Svédország - illetékes miniszterei, illetve a szociális partnerek, a szakszervezetek képviselői vettek részt. A szakszervezetek és a munkáltatók meglehetősen elnagyoltnak értékelik a mostani csúcsra kidolgozott elképzeléseket a foglalkoztatás javítására.
A munkahelyek megtartásával kapcsolatos európai uniós tevékenység nem a csúcstalálkozóval kezdődött, és nem is azzal zárul. A találkozó azonban alapvető fontosságú és lényegi lépést jelent a tagországok ez irányú tevékenységének összehangolására és hatékonyabbá tételére - jelentette ki Barroso.
A tisztségéből a héten végleg távozó Mirek Topolanek cseh miniszterelnök egy kérdésre azt mondta ugyan, hogy ha valaki keres munkát, akkor talál is, de elismerte, hogy miközben az EU a foglalkoztatás javításának céljaival egyetért, ennek módozataiban még nincs igazán egyetértés, a szociálpolitika terén még nincs egység.
Kezdeményezzük, hogy európai szinten készüljön felmérés a munkahelyekről és az átképzési lehetőségekről. Tőkét biztosítunk az átképzés számára, és csökkentjük az új vállalkozások adóját - mondta az Európai Bizottság elnöke.
Az EU különösen fontosnak tartja a kis és közepes nagyságú cégeket. Az EU-ban ide tartozik az összes cég 99 százaléka, és ők foglalkoztatják az összes alkalmazott 67 százalékát.