Fiatalok kontra idősek: ki kell a cégeknek?
Fiatal(os) munkavállalót keresünk - kezdődnek az álláshirdetések, mintha a 40-50-es korosztály tagjai már leharcolt aggastyánok volnának. A cégek manapság félnek több generációval feltölteni a munkaerő-állományukat, mondván, ha az idősebbek még meg is találják valahogy a fiatalokkal a közös hangot, nem tudják majd felvenni pergő ritmusukat.
Trizna Júlia, a Profiles ügyvezető partnere szerint mindez "csak" előítéletekből fakad. "Ezt bizonyítja egy külföldi kutatás is, amely 360 ezer ember karrierútját követte 20 éven keresztül, hogy kiderítse, vajon mi vezeti sikerre a dolgozót. Vizsgálták többek közt a végzettséget, a munkatapasztalatot, az életkort, illetve azt, hogy férfi vagy nő-e az illető, ám végül be kellett látniuk, hogy egyik sem releváns adat a sikert illetően. Sokkal fontosabbak a kognitív képességek, a viselkedésbeli tulajdonságok és a kellő motiváció, vagyis összefoglalva a rátermettség" - mutatott rá a szakember.
Csak ezt követi - folytatta - az, hogy beleillik-e az adott csoportba, valamint, hogy rendelkezik-e a munkakörhöz szükséges készségekkel. Magyarán, a rátermettséget jelző tulajdonságokat érdemes vizsgálni, azokkal ugyanis 75 százalékos eséllyel megjósolható a beválás, szemben a hazánkban alkalmazott módszerekkel (leggyakrabban csupán egy interjú), amelyek hiányosságuk miatt csupán 14 százalék esélyt nyújtanak a sikerre."
Az tehát, hogy a fiatalok jobb munkaerőt képviselnek manapság, merő tévhit, valójában inkább az alacsonyabb bérszínvonaluk miatt választják őket. Kizárólag a fiatalokra támaszkodni azonban hiba, ez ugyanis ahhoz vezet, hogy a vezetőket is közülük kell kiválasztani. Márpedig egy-két év alatt általában sem emberileg, sem szakmailag nem érettek még erre a fiatalok" - véli Trizna Júlia. Ennek ellenére a legtöbb vállalatnál bevett gyakorlat az újoncok korai előléptetése.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásáért kattintson ide.