2009. február. 18. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 18. 13:36 Karrier

Magyar vonatkozású pénzügyi per az Európai Bíróság előtt

Nemzetközi jellegű, részben magyar vonatkozású, szakképzési hozzájárulás fizetésével kapcsolatos ügyben tartották meg szerdán az első tárgyalást a luxembourgi székhelyű Nemzetközi Bíróságon.

A magyarországi székhelyű CIBA Speciality Chemicals a csehországi fióktelepén foglalkoztatott munkavállalói után Csehországban fizeti a közterheket, és ezeken belül – állítása szerint – a szakképzési hozzájárulást is. A magyar adóhatóság egy ellenőrzés során azt tapasztalta, hogy a cég az említett munkavállalók után Magyarországon nem fizetett szakképzési hozzájárulást, és ezért bírságot szabott ki a vállalkozásra. 

A cég szerint a közösségi joggal ellentétes olyan közterheket követelni tőle, amelyeket az érintett munkavállalók foglalkoztatásának helye szerinti tagállamban már megfizetett, és amely befizetésekért cserébe Magyarországon ténylegesen semmiféle munkaerőpiaci szolgáltatást nem kaphat. 

Az ügyben eljáró Pest Megyei Bíróság azt kérdezi az Európai Bíróságtól, hogy összhangban van-e a letelepedés szabadságának az elvével a magyar jog azon rendelkezése, amelynek alapján egy magyar cégnek akkor is meg kell fizetnie a szakképzési hozzájárulást, ha külföldi fióktelepén foglalkoztat munkavállalókat, és az ottani foglalkoztatás után az adó- és járulékfizetési kötelezettségnek a fióktelep szerinti országban tesz eleget.

Az első, szerdai tárgyalási napon a CIBA Speciality Chemicals, a magyarországi ügy felperese, a magyar kormány, valamint az Európai Bizottság képviselője tett szóbeli észrevételeket.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.