Mi jár a munkavállalónak Nagy-Britanniában?
Rohamosan csökken az Angliába vágyó munkavállalók száma. Az Európai Unió 2004-es keleti bővítése óta most dolgozik a legkevesebb kelet-európai Nagy-Britanniában, miután a világgazdasági lassulás nem kímélte a brit gazdaságot sem.
A brit belügyminisztérium adatai szerint tavaly összesen 217 945 folyamodvány érkezett Csehországból, Észtországból, Magyarországról, Lettországból, Litvániából, Lengyelországból, Szlovákiából és Szlovéniából. Nagy-Britanniában egyetlen olyan szakszervezeti szövetség működik 70 tagszervezettel, amely közel 7 millió tagot képvisel. Ez a brit Szakszervezeti Szövetség (Trades Union Congress - TUC), melynek feladata a munkavállalók érdekképviselete. A szövetség által kiadott információs anyag tájékoztatja az országba érkező munkavállalókat legfőbb jogaikról.
A munkavégzés megkezdése előtt minden munkavállalónak regisztráltatnia kell magát a hatóságoknál. Az új EU-tagállamokból érkező munkavállalókat a brit Belügyminisztérium (Home Office) regisztrálja. Nagy-Britanniában a legális munkavégzéshez minden munkavállalónak rendelkezni kell társadalombiztosítási számmal. Ennek beszerzéséhez - miután a munkavállaló munkát kapott - egy személyazonosító interjúra kell bejelentkeznie a legközelebbi Munkaügyi Központnál (Job Centre). A munkavállalót jövedelemadó megfizetésére is kötelezik. Annak a munkavállalónak, aki az első állását tölti be, mindaddig ideiglenes adót kell fizetnie, amíg nem kap adószámot. Előfordulhat az is, hogy egyes munkaadók feketemunkát kínálnak. Ez Angliában is törvényellenesnek minősül.
Alkalmi munkavállaló vagy alkalmazott?
Nagy-Britanniában a legtöbb ember alkalmazott. A rövidebb időszakokra érkezők számára felkínált munkák többsége azonban alkalmi munkavállalást jelent. A két típusú munkaviszonyt alapvető jellegzetességekkel lehet megkülönböztetni egymástól.
Alkalmazott az a munkavállaló, akinek a munkáltatója előírja, hogy adott óraszámot ledolgozzon, és az alapján fizet, függetlenül attól, hogy van vagy nincs elvégzendő munkája. Alkalmazotti jogviszonynál a munkáltató előírja továbbá, hogy mit tegyen a munkavállaló, és azt is, hogy azt mikor és hogyan tegye. A munkavállalónak személyesen kell elvégeznie a munkát, nem bízhat meg mást maga helyett a munka elvégzésével. A munkáltató biztosítja a szerszámokat és a munkagépeket. A munkáltató fizeti az adót és a társadalombiztosítási járulékot a munkavállaló javára, de mindemellett a munkavállaló fizetéséből is vonnak adót és járulékokat. Az elkészült írásos szerződés tartalmazza a "munkaszerződés" kifejezést.
Alkalmi munkavállaló az, akinek a munkáltató csak akkor kínál munkát és fizet is érte, amikor arra szüksége van. A munkavállaló rendelkezik munkaidejével, az elvégzendő munkát akár vissza is utasíthatja, maga helyett megbízhat mást is a munka elvégzésével. A munkavállaló feladata, hogy biztosítsa saját szerszámait, illetve, hogy saját adóját és járulékait befizesse. Az elkészült írásos szerződés a "szolgáltatási szerződés" kifejezést tartalmazza.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásához kattintson ide.