2008. október. 20. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 20. 11:20 Karrier

Magasabb ösztöndíj 950 millió euróból?

Egyenlő tandíjak, a harmadik országok diákjainak vízumkönnyítés és magasabb ösztöndíj az Erasmus Mundus program jövőre induló második szakaszában: európai parlamenti képviselők az erről szóló előterjesztésről hétfő este folytatnak vitát, kedden pedig szavaznak Strasbourgban.

A 2004-ben indult Erasmus Mundus program célja, hogy a legjobb külföldi oktatókat és diákokat vonzza az EU felsőoktatási intézményeibe. A program 2009-től 2013-ig tartó második szakaszának újdonsága, hogy az uniós egyetemek - legalább hármas összefogásban - már közös doktori képzéseket is indíthatnak, emellett az ösztöndíjprogram keretében együttműködhetnek EU-n kívüli országok egyetemeivel. A második szakasz finanszírozására várhatóan 950 millió euró jut majd, közel háromszor annyi, mint az első periódusra. 

Az európai parlamenti szakbizottság azt szeretné, ha a tagállamok az EU-n kívüli országokból érkező diákok számára leegyszerűsítenék a vízumigénylés folyamatát. 

A tandíjak mértéke az EU-ban tagállamonként változó, de van olyan ország is, ahol például tilos tandíjat fizettetni a hallgatókkal. A szakbizottság azt szeretné, ha a tandíj összege a program keretében minden egyetemen és minden hallgató számára egyforma lenne, illetve ingyenes azokban az EU-országokban, ahol egyébként sem szabad tandíjat szedni a felsőoktatásban. Az EP szakbizottsága szerint a harmadik országokból érkező diákok számára magasabb összegű ösztöndíjat kellene biztosítani, mint az uniós hallgatók számára.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.