2008. május. 28. 12:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 28. 13:34 Karrier

Felvételi: mi a teendő, ha nem indul a megjelölt szak?

Idén összesen 96 668 hallgató adta be jelentkezési lapját valamely felsőoktatási intézménybe. A meghirdetett szakok közül sokat - jelentkezők híján - nem indítanak el.

Néhány év eltelik, amíg kiderül, hogy a felsőoktatási intézményekben melyik szak lesz életképes, mert a kétszintű rendszerre való átállás két-három évig is eltart. Sok az újonnan indult szak, és a frissen felvett hallgatók akkor kezdik csak el feltölteni a második szintet, a mesterszakokat - áll a BME (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) hvg.hu-hoz eljuttatott tájékoztatójában.

A felvi.hu május 26-i adatai alapján az egyetemek közti sorrendben első helyen az ELTE áll, azt követi a Debreceni Egyetem, majd a Szegedi, és a Pécsi Egyetem, a Corvinus, a Műegyetem, a Budapesti Gazdasági Főiskola, a Semmelweis Egyetem, tizedik helyen pedig a Nyugat-Magyarországi Egyetem.

Legtöbben gazdaságtudományi területet jelöltek be első helyen a jelentkezési lapon, amit a műszaki terület követ, míg a harmadik legnépszerűbb terület a bölcsészképzés.

Ha azt vizsgáljuk, hogy mely iskola mely szakára hányan adták be jelentkezési lapjukat, a turizmus, vendéglátás alapszak vezet a Budapesti Gazdasági Főiskolán, amit az általános orvos szak követ a Semmelweis Egyetemen. Utána az ELTE pszichológia és a Műegyetem mérnök informatikus szakja következik. Ez mind alap- vagy osztatlan képzés, amelyre összesen nyolcvanötezren jelentkeztek. Ezzel szemben mesterképzésre mindössze hatezren adták be jelentkezési lapjukat.

A mesterszakok között első helyen a Budapesti Műszaki Főiskola vállalkozásfejlesztés szakja áll, 223 jelentkezővel, második helyen a Műegyetem MBA képzése (241), amit a Debreceni Egyetemen az egészségügyi, szociális munka szakja (161), a Szent István Egyetem Vezetés és szervezés szakja (115), majd a Corvinus közigazgatás szakja (99 jelentkezővel) követ.

Az alapképzéseken a legnépszerűbb szakok kizárólag nappali, állami finanszírozású szakok, a mesterképzéseknél szinte kizárólag költségtérítéses és levelező, vagy esti szakokat találunk az első helyeken. Ennek egyrészt az az oka, hogy van olyan mesterszak, amiből nem indítanak állami finanszírozásút, másrészt ezeket a szakokat jórészt olyan felvételizők választották, akiknek már van egyetemi vagy főiskolai diplomájuk.
 
Sok felsőoktatási intézményben a jelentkezők létszáma nem éri el a szak indításához szükséges minimumot. Ezek az intézmények még mindig elindíthatják az adott szakot, ha a második, harmadik helyen bejelölt szakokból összejön elég jelentkező. Az érintett szakok között van több intézményben a vállalkozásfejlesztés, a vezetés és szervezés és a marketing. Érdemes már most érdeklődni az intézményeknél, hogy várhatóan elindítják-e a szakokat, és ha kiderül, hogy ezt nem tervezik, még idejében lehet lépni.

Ha egy jelentkező meggondolja magát, július 10-ig módosíthatja a jelentkezési lapon szereplő szakok sorrendjét vagy törölhet a felsorolt szakok közül. Új szakot nem jelölhet meg. Szakot törölni akkor érdemes, ha valami miatt már biztosan nem akarja elvégezni, a sorrendet módosítani pedig akkor, ha valami miatt „megváltozott a preferenciasorrendje”, esetleg a jelentkezési adatok ismeretében több információja van arról, hogy hova van esélye bekerülni. A jelentkezők számát a felvi.hu oldalain lehet megnézni szakonként, azt pedig, hogy mely intézménybe hány hallgatót vesznek fel, a felvételi tájékoztató tartalmazza.

Érdemes annak is utánajárni, hogy hol magas a túljelentkezés: ez elsősorban alapszakoknál fordul elő. Itt azt is érdemes figyelembe venni, hogy a felvehető hallgatók száma a szak költségtérítéses és állami finanszírozású szakra egyben van megadva. Feltehető, hogy költségtérítéses képzéseknél az intézmények a keretszámokat lazábban kezelik, mint az állami finanszírozásúaknál, így ott, ahol túljelentkezés van, nagyobb eséllyel jut be az ember ugyanannak a szaknak a költségtérítéses változatára, ha azt is megjelölte.

Olyan speciális szakok esetében, mint az orvosi képzés vagy a művészeti, előadói képzés, a jelentkezőknek jóval kevesebb esélyük van a sorrenddel való játszadozásra, mint azokon a szakokon, amiket számos intézményben elindítottak, vagy amelyek adott esetben helyettesíthetők valamelyik közeli tudományterülettel. Ha valaki ilyen szakra jelentkezik, annak elutasítás esetén várnia kell a következő felvételiig.