2007. november. 28. 17:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 28. 17:50 Karrier

Vita az uniós munkavállalói korlátozásokról

Az egyszerre rugalmas és biztos európai munkahelyek megteremtése érdekében az Európai Parlament (EP) szakbizottsága azt szorgalmazza, hogy 2009-ig szüntessék meg az új tagországokból érkezők munkavállalásának korlátozását. A képviselők szociális partnerséget, rugalmas és megbízható munkaszerződéseket, esélyegyenlőséget szeretnének.

Az EP szerdán folytatott plenáris vitát Brüsszelben arról a képviselői jelentésről, amely a munkajog korszerűsítéséről szóló európai bizottsági elképzeléseket véleményezi. (A "rugalmas biztonság" fogalmának angol szakkifejezése viszonylag újkeletű szó a brüsszeli bizottság nyelvi leleményei között: a "flexicurity" kifejezést használják, a "flexibility" és a "security" összevonása révén.) 

Az elfogadásra javasolt képviselői jelentés szerint az EU "nem csupán gazdasági szövetség, hanem közös értékeken alapuló közösség is, ennélfogva a munkajog és a munkaerőpiac bármiféle reformjának ezen értékeket kell tükröznie". 

A jelentéstervezet szerint az EP "határozottan támogatja azt a következtetést, hogy a rugalmas biztonság egyszerre szolgálja a munkavállalók és a munkáltatók érdekeit, illetve azt, hogy ez rugalmas és megbízható szerződéses feltételek támogatásán keresztül érhető el, beleértve a határozatlan időre szóló szerződéseket is. (...) A rugalmas biztonsági stratégiáknak meg kellene könnyíteniük a munkaerő-felvételt, és lehetővé kellene tenniük a gyors választ a változó gazdasági körülményekre". 

A szakbizottság úgy véli, hogy az EU-ban a legnagyobb problémát a szakképzett és alkalmazkodóképes munkavállalók hiánya jelenti a versenyképes és innovatív vállalatoknál. A parlament ösztönözné a gyakornoki lehetőségek, a képzési és átképzési programok kiterjesztését, a nők, a bevándorlók, az idős és a fiatal munkavállalók munkapiaci integrációját, rugalmas, a mobilitást akadályozó tényezőktől mentes munkaerőpiac kialakítását. 

A jelentés felhívja a tagállamokat és a szociális partnereket arra, hogy mérsékeljék a munkavállalókat korai nyugdíjazásra kényszerítő politikáikat, továbbá vezessenek be olyan intézkedéseket, amelyek az idős munkavállalók - részidős foglalkoztatás, megosztott munkakör és ehhez hasonló módszerek útján történő - rugalmas nyugdíjazását támogatják. 

A jelentés javasolja, hogy az uniós országok kormányait képviselő Európai Tanács idén decemberben vizsgálja meg, előre lehetne-e hozni a nyolc új tagállamból származó munkavállalók szabad mozgását akadályozó intézkedések megszüntetését 2009. január elsejére.
 
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.