2007. szeptember. 19. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 14:07 Karrier

Az oroszoknak alanyi jogon jár az előléptetés?

Oroszországban divatba jön a karrier: a lakosság csaknem fele fontosnak tartja a hivatali előmenetelt - derült ki egy közelmúltban végzett közvélemény-kutatásból.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Oroszországban 68 millió ember, a lakosság 48 százaléka dolgozik, holott a munkaképes korúak létszáma eléri a 90 millió főt - olvasható a Finanszovije Izvesztyija című orosz lapban.

A VCIOM állami közvélemény-kutató intézet által szeptember elején végzett felmérés során 153 településen 1600 embert faggattak a kérdezőbiztosok arról, hogy mennyire fontos számukra a karrier.

A magas pozíció a 18 és 59 év közötti korosztály 53 százalékának fontos, igaz, az évek múlásával az ambíciók egyre csökkennek. A kor emelkedésével párhuzamosan csökken (27-ről 7 százalékra) azok számaránya, akinek a hivatali előrejutás mindennél fontosabb.

A felmérés bebizonyította, hogy a karrieristák kevéssé irigylésre méltóak: mindössze a válaszadók 13 százaléka nem idegeskedik, feltételezve, hogy cégénél biztosított számára a folyamatos előléptetés.

A megkérdezettek csaknem fele úgy véli, hogy akadályokat gördítenek előrejutása elé, több mint egyharmaduk (38 százalék) pedig meggyőződéssel állítja, hogy jelenlegi munkahelyén semmi remény arra, hogy feljebb jusson a hivatali szamárlétrán. Míg a fiatalok körében a pesszimisták számaránya mindössze 26 százalékos, az 50 év fölöttiek esetében 46 százalékos.

Az orosz karrieristák többsége úgy véli, a hivatali előrejutás érdekében nem kell semmit tennie - sem továbbképzésre, sem nyelvtanulásra nincs szükség, az előléptetés alanyi jogon jár nekik. A megkérdezetteknek mindössze 13 százaléka kész tanulásra adni a fejét karrierje érdekében, 11 százalék pedig hajlandó többet dolgozni. A válaszadók 2 százaléka szerint elég munkahelyet váltani, további 2 százalék pedig a főnökséggel való jó kapcsolatban látja boldogulása zálogát.

A felmérés szerint a férfiaknak (Oroszországban is) könnyebb karriert csinálni, legalábbis így vélekedik a megkérdezetteknek csaknem a fele (47 százaléka).

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.