Az oroszoknak alanyi jogon jár az előléptetés?
Oroszországban divatba jön a karrier: a lakosság csaknem fele fontosnak tartja a hivatali előmenetelt - derült ki egy közelmúltban végzett közvélemény-kutatásból.
URLguru |
A VCIOM állami közvélemény-kutató intézet által szeptember elején végzett felmérés során 153 településen 1600 embert faggattak a kérdezőbiztosok arról, hogy mennyire fontos számukra a karrier.
A magas pozíció a 18 és 59 év közötti korosztály 53 százalékának fontos, igaz, az évek múlásával az ambíciók egyre csökkennek. A kor emelkedésével párhuzamosan csökken (27-ről 7 százalékra) azok számaránya, akinek a hivatali előrejutás mindennél fontosabb.
A felmérés bebizonyította, hogy a karrieristák kevéssé irigylésre méltóak: mindössze a válaszadók 13 százaléka nem idegeskedik, feltételezve, hogy cégénél biztosított számára a folyamatos előléptetés.
A megkérdezettek csaknem fele úgy véli, hogy akadályokat gördítenek előrejutása elé, több mint egyharmaduk (38 százalék) pedig meggyőződéssel állítja, hogy jelenlegi munkahelyén semmi remény arra, hogy feljebb jusson a hivatali szamárlétrán. Míg a fiatalok körében a pesszimisták számaránya mindössze 26 százalékos, az 50 év fölöttiek esetében 46 százalékos.
Az orosz karrieristák többsége úgy véli, a hivatali előrejutás érdekében nem kell semmit tennie - sem továbbképzésre, sem nyelvtanulásra nincs szükség, az előléptetés alanyi jogon jár nekik. A megkérdezetteknek mindössze 13 százaléka kész tanulásra adni a fejét karrierje érdekében, 11 százalék pedig hajlandó többet dolgozni. A válaszadók 2 százaléka szerint elég munkahelyet váltani, további 2 százalék pedig a főnökséggel való jó kapcsolatban látja boldogulása zálogát.
A felmérés szerint a férfiaknak (Oroszországban is) könnyebb karriert csinálni, legalábbis így vélekedik a megkérdezetteknek csaknem a fele (47 százaléka).