Magasabbak a jóléti támogatások a japán minimálbérnél
A japán kormány törvénytervezetet hagyott jóvá a minimálbér emelésére. Közel negyven éve ez az első komolyabb intézkedés az alsó határ javítására.
URLguru |
A japán szakszervezetek, a meredeken növekvő vállalati profitokra tekintettel, nagy béremeléseket követelnek az áprilissal kezdődő, új pénzügyi évre. Piaci elemzők szerint a minimálbér emelése jelentősen növeli majd a kisvállalatok terheit, a kormány ellenben úgy véli, hogy könnyebben toboroznak majd munkaerőt, és ez megerősíti a gazdasági növekedés irányzatát. Az emelést az is indokolja, hogy több nagyvárosban a jóléti támogatások már nagyobbak a mostani minimálbérnél, és ez nem ösztönöz munkavállalásra.
Japánban jelenleg Tokióban a legmagasabb a minimális órabér, 719 jen (1159 forint). Ez, napi nyolc órás munkaidőt és havi 22 munkanapot számolva, havi 126 544 jent (203 961 forint) ad ki. Közben Tokió belső kerületeiben 20 és 40 év közötti tartósan munkanélküliek havi 137 ezer jent vehetnek föl jóléti segély gyanánt. Japánban 1968-ban vezették be a minimálbér intézményét.
A szint földrajzi körzetenként más és más, és egyes ágazatokra, például az acéliparra, az autóiparra vagy a kiskereskedelemre is különböző előírások vonatkoznak. Ahol a körzeti és az iparági minimálbér eltér, ott a munkáltatók a kötelesek magasabb bért fizetni.
A minimálbér átlaga a körzeti bértárgyalások révén az utóbbi tíz évben mindössze 5,6 százalékkal emelkedett, igaz, hogy közben Japánban többnyire defláció volt.
A japán minimálbér jelenleg - napi árfolyamon - 11 százalékkal több az 5,15 dolláros (974 forint) amerikai minimális szintnél, amelyet az Egyesült Államokban szövetségi törvény szab meg. Nagy-Britanniában októbertől emelik a minimálbért, 17 pennyvel óránként 5,52 fontra (2014 forint).