Lépj egyet előre: több mint 12 ezren ingyen tanulhatnak
Sikeres volt az álláskeresők, munkavállalók körében a 2006 februárjában indított "Lépj egyet előre" program, eddig 28 500-an jelentkeztek, és 12 500 jelentkező kapott lehetőséget arra, hogy ingyenesen az adott térségben leginkább keresett szakmához jusson.
A 28 500 jelentkezőből azért kaphattak csak 12 500-an támogatást, mert igen sok volt az olyan pályázó, aki már rendelkezett valamilyen szakmával, a program pedig elsősorban a szakképzetlenek képzését kívánja támogatni - mondta Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese.
A program első szakaszához rendelkezésre álló 4,2 milliárd forinton felüli pótlólagos keretből még körülbelül 600 jelentkező kaphat majd támogatást, ezzel a mostani keret kimerül. A többiek már a márciusra, áprilisra tervezett újabb pályázati kiírást követően vehetnek részt a képzéseken.
Az újabb pályázati kiírások alapján a következő két évben évente tízezer álláskereső, munkavállaló kap lehetőséget arra, hogy elsajátítson egy szakmát, az ehhez rendelkezésre álló támogatási keret két évre 10,6 milliárd forint. A 4,2 milliárd forint és a 10,6 milliárd forint 75 százalékát az Európai Unió finanszírozza.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat által egy évben a különféle képzésekbe bevont személyek száma eléri a 100 ezret, ez a program tehát csak a képzések egy részét jelenti. A népszerűség valószínűleg a felajánlott szakmák sokaságával, a képző intézmények közelségével, a képzések jobb időbeosztásával magyarázható. Azok az álláskeresők, akik nem regisztráltatták magukat, vagy olyan munkavállalók, akik a jobb munkaerőpiaci pozíció érdekében akarnak szakmát szerezni, eleve csak ebben a programban vehetnek részt.
A 12 500 eddigi támogatott 45 százalékának jelenleg is van munkája, de a képzettséggel jelentősen javíthatja munkaerőpiaci pozícióját. A "Lépj egyet előre" program célkitűzése volt, hogy a rendelkezésre álló forrásból 70 százalékban a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező személyek képzését finanszírozzák, 21 százalékban az érettségizett szakképzetlenek képzését, és csak 9 százalékos arányban kerülhettek a képzésbe azok, akik már rendelkeznek valamilyen szakképzettséggel.
A képzésekre több mint 300 akkreditált, garantáltan minőségi képzést kínáló intézménnyel szerződött a hivatal.