Teszttel mérhető a korrupcióra való hajlam
Tesztet fejlesztettek ki két német egyetem munkatársai annak kiszűrésére, hogy kinek van hajlama a korrupcióra, lopásra, csalásra.
A darmstadti műszaki egyetem (TUD) és a regensburgi egyetem kutatói szerint mérhető a potenciális munkavállaló azon tulajdonsága, vajon hajlamos-e kárt okozni lopással, csalással, esetleg csúszópénz elfogadásával a munkaadójának - írja A Die Welt című német napilap online változata.
"Létezik egy alapvető pszichológiai dimenzió, az "integritás" fogalma, amely pontosan körül tudja írni, hogy egy adott személy mennyiben hordoz magában kockázatot káros magatartásra" - jelentette ki Jens Hoffmann pszichológus.
Ha valakinek a teszt szerint alacsony integritás értékei vannak, az nagy valószínűséggel hajlamosabb a problematikus magatartásra, vagyis a munkahelyi lazítástól, lógástól kezdve a cégtulajdon megkárosításáig sok mindenre. A kutatás során a tudósok először olyan faktorokat azonosítottak, amelyek segítségével azt szűrték ki, hogy egy adott személy mennyire hajlamos a lopásra. A második fázisban 320 munkavállalót kérdeztek névtelenül, különböző ágazatokból és a munkahelyi hierarchia különböző szintjeiről. Ennek alapján az integritás 14 kategóriáját vizsgálhatták, amelyek a kutatók véleménye szerint "szoros statisztikai összefüggésben állnak a munkahelyen tanúsított káros magatartással".
A vizsgálat eredményeiből alakították ki az a kibővített pszichológiai integrációs tesztet, amely minden "káros" szempontra kiterjed. A kutatók úgy vélik, hogy az új vizsgálati módszer minden munkaterületen és a munkahelyi hierarchia minden szintjén alkalmas a vizsgálatok elvégzésére - írja a német napilap online változata. A tesztek iránt már most meglehetősen nagy érdeklődés mutatkozik a munkaadók részéről, azt egyelőre nem tudni, hogy a német jogvédők kifogást emelnek-e a teszttel szemben.