2007. január. 30. 13:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 30. 12:04 Karrier

A bevándorlók képzettebbek, túlteljesítik a helyi munkaerőt

Sokkal magasabbra értékelik a brit munkaadók a bevándorló munkavállalókat a helyi munkaerőnél - áll az egyik legnagyobb brit munkáltatói szervezet felmérésében, amely szerint most már nem az alacsonyabb bér, hanem a szakképzettség a legfőbb döntési tényező a külföldiek felvételében.

Az Institute of Directors (IoD) nevű vállalatvezetői szövetség jelentése szerint a külföldi munkaerőt alkalmazó cégek úgy találják, hogy a bevándorlók minden kritériumban "jelentős különbséggel" túlteljesítik a brit munkaerőt.

Ez egyaránt vonatkozik a munkaetikára, a termelékenységre, a megbízhatóságra, az elvégzett tanulmányokra, a szakképzettségre és a kivett betegszabadság mennyiségére - áll a Financial Times keddi számában ismertetett elemzésben.

Az IoD szerint a brit alkalmazottak munkaadói megítélése a felméréshez használt kritériumok egyikében sem haladta meg a bevándorlókét.

Arra a kérdésre, hogy az adott vállalat miért alkalmaz külföldieket, messze a leggyakoribb válasz a brit munkavállalók szakképzettségi hiánya volt. Ezt az okot a válaszadók 61 százaléka jelölte meg, és csak 16 százalékuk mondta azt, hogy az olcsóbb munkaköltségek miatt vett fel külföldieket.

Más londoni elemzések szerint - főleg az EU-bővítés óta érkezett, csaknem 600 ezres kelet-európai munkavállalói tömeg révén - jól érzékelhető a brit gazdaságban a munkavállalói célú bevándorlás bérleszorító hatása is.

A Bank of England - a brit jegybank - e hónap elején megjelent átfogó vizsgálata azt állapította meg, hogy a kelet-európaiak tömeges bevándorlása enyhítette az inflációs nyomást, mivel a brit gazdaságban általuk teremtett pótlólagos kínálat nagyobb, mint az általuk teremtett pótlólagos kereslet. A jelentés szerint a nyolc kelet-európai EU-tagállamból érkezők átlagosan 14 százalékkal keresnek kevesebbet, mint az azonos munkakörben foglalkoztatott britek.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központjának (CEBR) nemrégiben kiadott londoni elemzésében az állt, hogy egyedül a 600 ezres új kelet-európai munkavállalói tömeg kétharmadát adó lengyelek bevándorlása mindössze két év alatt "Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette" a keresletet a brit gazdaságban, de úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.

Az Institute of Directors friss felmérése szerint a brit munkáltatók 57 százaléka támogatta a teljesen szabad munkaerőáramlást az Európai Unión belül.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.