2007. január. 27. 12:38 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 28. 15:39 Karrier

Ki fizeti a csődbe ment cég helyett a nyugdíjat?

Ha egy dolgozó azért nem jut hozzá a neki járó kiegészítő nyugdíjhoz, mert a járandóságot finanszírozó munkáltatója csődbe ment, az állam nem köteles átvállalni ezt a terhet - mondta ki egy konkrét ügyben hozott ítéletében az Európai Bíróság.

A Nagy-Britanniában bejegyzett ASW Limited cég ellen 2003-ban indult felszámolási eljárás - írja az euractiv.hu. Carol Marilyn Robins és a cég további 835 alkalmazottja elveszítette azt a járandóságot, amelyet munkáltatójuktól kaptak volna, mivel valamennyien az ASW által finanszírozott, fizetésen alapuló kiegészítő nyugdíjrendszerek tagjai voltak. Érdekeiket megpróbálták a brit kormánnyal szemben érvényesíteni arra hivatkozva, hogy a munkavállalók védelméről szóló uniós irányelv szerint a tagállamoknak meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket a munkavállalók és az egykori munkavállalók érdekeinek védelmében a munkáltató fizetésképtelensége esetén.

A hatályos brit szabályozás szerint azonban az államtól sem kapták meg teljes járandóságukat (volt, aki annak 20 százalékával volt kénytelen megelégedni), ezért káruk megtérítését kérve beperelték saját kormányukat. Az ügy akkor került az Európai Bíróság elé, amikor a brit bíróság konkrét kérdéseket tett fel az ominózus EU-irányelv értelmezésével kapcsolatban.

A bíróság úgy foglalt állást, hogy az uniós irányelv nem írja elő azt a kötelezettséget a tagállamok számára, hogy átvegyék a csődbe ment cégektől a nyugdíjak finanszírozását. Bizonyos garanciákat valóban nyújtani kell, de ezek körének meghatározása a tagállamok hatásköre és Brüsszel irányelve semmiképpen nem írja elő, hogy az elveszített jogosultságok teljes körét át kell vállalnia az adott ország állami adminisztrációjának.

hvg360 Gyenis Ágnes 2025. január. 22. 06:30

Belső aknamunka vezethetett az Integritás Hatóság elnökének meggyanúsításához, de van egy ok, amiért nagyon is kapóra jön a NER-nek

Az ügyészségi gyanúsításnak köszönhetően eltávolíthatják az uniós pénzek elköltésén őrködő Integritás Hatóság elnökét, nem sokkal azután, hogy éppen Rogán Antal propagandagépezetét kezdte vizsgálni. Mindez akkor történik, amikor Orbán Viktor a Brüsszel elleni támadás második fázisát hirdette meg.