2006. november. 29. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 29. 14:12 Karrier

Miért nem divat itthon a szakszervezeti tagság?

Egyesülést, vagy legalábbis tömörülések alakítását javasolja egy brit szakember a magyar közszolgálati szakszervezetekről készített tanulmányában.

Richard Parker, a több mint 1,3 millió tagot számláló britközszolgálati szakszervezet, az UNISON nemzetközi bizottsága megbízásából készített tanulmányában egyebek között arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarországon 6 konföderáció és jó néhány szakszervezet működik ugyanabban az ágazatban, ennek következtében a meglévő szerény pénzeszközök szétforgácsolódnak.

A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, valamint a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma által szervezett rendezvényen a brit szakember javasolta, hogy a szakszervezetek készítsenek toborzó anyagokat és építsék ki számítógépes rendszereiket azért, hogy tagjaikról jóval több adatot tarthassanak nyilván.

Tanulmányában Parker megállapítja: a magyar szakszervezeti tagság létszámcsökkenésének oka lehet a privatizáció és a dolgozói létszám csökkenése az egyes ágazatokban. Az új vállalkozások létrehozásakor nem sikerült szakszervezeteket alakítani - mutatott rá.

A szakember, aki idén januárban több hétig tanulmányozta Magyarországon a közszolgálati szakszervezeteket, hozzáteszi: míg a brit szakszervezetek egyesülnek és közös toborzási, valamint kampánystratégiákat dolgoznak ki, a magyar szakszervezetek vagy túl kicsik, vagy túl gyengék ahhoz, hogy valóságos kihívást jelentsenek a munkaadók számára.

Szabó Endre, a szakszervezetek együttműködési fórumának elnöke a konferencia megnyitásakor azt mondta, a taglétszám növeléséhez javítani kell kommunikációjukat és nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a média megnyerésére.

Az elnök szerint keresni kell az integráció formáit az ágazati szakszervezetek, valamint a közszolgálati szakszervezetek esetében is.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.