2006. július. 11. 13:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 11. 13:57 Karrier

Várnod kell az állásajánlatra? Ebből is profitálhatsz!

Sikerrel túl vagy az állásinterjú első fordulóján, most azonban hogyan tovább? Meddig érdemes várni, hogy a cég ajánlatot tegyen, s milyen módon ajánlott ilyenkor közeledni remélt munkaadód felé? Tanácsaink.

A friss munkaerő után kutató cégek jól bevált taktikája, hogy az állásinterjúk alkalmával olykor három-négy fordulón keresztül vizsgáztatják a jelentkezőket, mielőtt döntetnének arról, hogy melyikük töltheti be a meghirdetett posztot. Az első megmérettetés és a végső döntés között azonban jó pár hét is eltelhet, ezért nem árt, ha tisztában vagy vele, hogyan ösztönözheted leendő munkaadódat, hogy gyorsan, és biztosan téged válasszon.

A legfontosabb szabály, hogy az első beszélgetés után semmiképp ne várj arra, hogy a cég fejvadásza jelentkezzen nálad. Lépj kapcsolatba a vállalattal, egyrészt, hogy az állásinterjúd sikerét  illetően képben légy, másrészt azért, hogy jelenlétedre felhívd a cégvezetés figyelmét. A legtapasztaltabb munkaerő-toborzók szerint azonban egy hetet mindenképpen érdemes várni, mielőtt érdeklődnél a cég döntéséről, amikor pedig jelentkezel, újra és újra erősítsd meg, hogy valóban érdekel az állás. Kérdezd meg, mi legyen a következő teendőd, és derítsd ki, mikorra tűzi ki a vállalat a végső döntést.

Emellett azonban fontos, hogy ne hagyj fel az álláskereséssel. Sokan ugyanis abba a hibába esnek, hogy ölbe tett kézzel várnak a munkaadó visszajelzésére, reménykedve, hogy ők lesznek a befutók. Mivel nehéz megjósolni, hogy végül elnyered-e az áhított posztot, ezért - mégha bizakodó vagy is - érdemes folytatni az álláslest. Ne veszíts a lendületből, ha a várva várt ajánlat mégsem fut be. Ezzel is nő az esélyed arra, hogy jön egy, az előzőnél kecsegtetőbb ajánlat.

Hogyha szerencsés és törekvő vagy, előfordulhat, hogy míg az egyik állásajánlatra vársz, megtalál egy másik. Ezt a helyzetet fölhasználhatod arra, hogy az elsőként megpályázott posztot hamarabb elnyerd. De légy óvatos, ez a taktika csak akkor működik, ha a jelentkezők közül te vagy a legesélyesebb, és a jövőbeni munkaadód nem akarja megkockáztatni, hogy elveszít téged.

Amennyiben e stratégiát választod, közöld a cég fejvadászával, hogy kaptál egy kedvezőbb ajánlatot, és jó esély van rá, hogy el is fogadod. Ezután említsd meg, hogy az állás, amelyet náluk megpályáztál, még mindig érdekel. Hivatkozz arra, hogy rövid időn belül választ kell adnod a konkurens cégnek, ezért szükséged van arra, hogy tudd, hogyan döntöttek. Kérd meg a munkaerő-toborzó munkatársat, vagy a személyzetist, hogy meghatározott időn – egy vagy két napon - belül tájékoztassanak a végső döntésről.

Előfordulhat, hogy hetekig vársz a pozitív visszajelzésre, de nem kapod meg az állást. Ne gondold, hogy mindez elvesztegetett idő volt. Értékes, és hasznos szakmai kapcsolatokra tehetsz szert. Küldd el tapasztalataidat - írásban - a cég munkaügyekért felelős igazgatójának, köszönd meg a rád fordított figyelmet és törődést, valamint kérd meg őket, hogy a jövőben is - ha hasonló állást hirdetnek meg - gondoljanak rád.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.