Napi fix támogatás a szociális foglalkoztatásra
A kormány rendeletben szabályozta a szociális foglalkoztatás engedélyezését és támogatását, amely személyenként, a ledolgozott munkaórák alapján differenciáltan napi 1800-5000 forintig terjedhet.
A munka-rehabilitációs támogatás összege napi 4 órás foglalkoztatásnál 1800 forint, míg 6 órás foglalkoztatásnál napi 2200 forint. A fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásnál a 4 órában foglalkoztatott személyek után napi 3000, míg a 8 órában foglalkoztatottak után 5000 forint támogatás jár.
Azoknak a szociális intézményeknek, amelyek támogatásra jogosultak, fenntartójukon keresztül az éves összesített igénybejelentést július 5-ig kell megtenniük a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságánál. A támogatás július 1-jétől jár, és azt minden hónap 25-éig kapják meg a foglalkoztató intézmények.
Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumban elmondták, a rendelet szerint a szociális foglalkoztatást az adott szociális intézmény székhelye szerinti megyei szociális és gyámhivatal engedélyezi, az engedély kiadásához a hivatal beszerzi az ÁNTSZ közegészségügyi véleményét, a tűzoltó-parancsnokság tűzvédelmi előírások teljesítését igazoló szakhatósági állásfoglalását, az építésügyi hatóság építéshatósági követelmények teljesítését igazoló állásfoglalását, valamint az igazolást a köztartozásról. Amennyiben a szociális intézmény külső foglalkoztatót bíz meg a fejlesztő-felkészítő tevékenységgel, akkor az engedélyt ennek a foglalkoztatónak is be kell szereznie.
A foglalkoztatásban résztvevő személyek alkalmasságáról a rehabilitációs lkalmassági vizsgálat alapján egy erre kijelölt bizottság határoz. A foglalkoztatásnak két formája van: munka-rehabilitáció és fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás.
A munka-rehabilitáció szolgálati időre jogosít, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot is befizetik. Munka-rehabilitációnak minősül különösen az intézmény környezetében végzett kisegítő, kiegészítő jellegű, a karbantartással, a külső-belső környezet rendben tartásával összefüggő feladatok elvégzése.
A fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás célja, hogy a megváltozott munkaképességű személyek elsajátíthassák azt a tudást és technikát, amely hozzájárul munkaerő piaci alkalmasságukhoz, a szabad munkaerőpiacon történő részvételhez. A fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás a Munka törvénykönyve szerinti munkaviszony.
A minisztérium számításai szerint a bentlakásos otthonok, illetve rehabilitációs intézmények lakói közül körülbelül 9 ezren veszik majd igénybe ezt a támogatást.
A célszervezeti támogatási rendszer átfogó rendezése érdekében 2005-ben hatályba léptek a rehabilitációs akkreditációról, illetve a támogatási rendszer átalakításáról szóló jogszabályok, amelyek meghatározzák a munkáltatók foglalkozási rehabilitációs feladatait, továbbá az új támogatások szabályait.
Az uniós elvárásoknak megfelelő szabályozás egyik lényeges alapelve a szociális foglalkoztatás, valamint a piaci versenyben szereplők tevékenységének, támogatásának elhatárolása.
A súlyos, illetőleg halmozottan fogyatékos, pszichiátriai beteg, szenvedélybeteg személyek foglalkoztatása speciális szakértelmet, sajátos módszereket igényel.
Mivel a szociális intézmények által szervezett foglalkoztatás időtartama korlátozott, a rendelet lehetővé teszi a munkaerő-piaci foglalkoztatás keretei között megvalósuló, karitatív-szociális elemeket hordozó foglalkoztatás támogatását is.
A rendeletet az 55. számú Magyar Közlöny tartalmazza.