2006. január. 18. 10:29 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 18. 10:34 Karrier

Foglalkoztatási rehabilitáció az Európai Unióban

A foglalkoztatási rehabilitáció gyakorlatáról rendez a hónap végén nemzetközi konferenciát Budapesten a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium, valamint az angol Munka- és Nyugdíjügyek Minisztériuma.

A rendezvény alkalmából kiadott összeállítás szerint valamennyi, 20-nál több alkalmazottal tevékenykedő munkaadó 5 százalékban köteles megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatni. Ennek hiányában rehabilitációs hozzájárulást fizet.

A rehabilitációt szolgálják egyebek között a különféle humán szolgáltatások (az információnyújtás, a tanácsadás, az álláskereső tréning), a foglalkoztatási törvény által adott aktív eszközök (a munkaerő-piaci képzés, az új munkahelyek létrehozásához adott támogatás, a bértámogatás).

A foglalkoztatási rehabilitáció integrálódott az állami foglalkoztatási szolgálat rendszerébe. A megyei munkaügyi központokban rehabilitációs munkacsoportok, a kirendeltségeken pedig rehabilitációs közvetítők dolgoznak. Tevékenységüket a foglalkoztatási információs tanácsadók is segítik.

A korábbi rendszerben támogatott vállalkozások még 2007 nyaráig, legfeljebb a 2005. évi létszámukra igényelhetik támogatásukat. 2006. január 1-jén azonban hatályba lépett egy új bértámogatási rendszer, ami a megváltozott munkaképességű munkavállalónak kifizetett munkabér és közterhei arányában, annak 40-100 százalékáig nyújt támogatást. Ez az alkalmazott munkaképességének megfelelő munkahelyi környezetet, munkaszervezést kínáló, munkaügyi és munkavédelmi szabályokat betartó munkaadók számára adható.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.