2005. június. 08. 15:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 08. 15:22 Karrier

Mi kell a gyors állásszerzéshez?

Ha már egyszer rászánta magát az ember, hogy állást változtasson, akkor szeretné minél előbb elfoglalni az új pozícióját. Erre módja is van, feltéve, ha megtalálja a helyet, ahol azonnal alkalmazzák. A folyamatot meg lehet gyorsítani az alábbi módszerek bevetésével.

1. Hatékony önéletrajz
Az agyonterhelt HR-esek (ne feledjük, hogy ők is csak hivatalnokok) nem hajlandók elmélyedni egy önéletrajzban (CV – curriculum vitae), kivéve, ha úgy van megírva, hogy az felkeltse a figyelmüket, s a szájuk ízének is megfelel. Ennek az az oka, hogy a nagyobb cégekhez szinte folyamatosan ömlenek be az önéletrajzok, a személyzetisek pedig belefásulnak a szortírozásba. Ezért telibe kell találni azt a pár nyitott receptorukat, amely még nyitva van a jelentkezők irányába. Ezért fontos olyan CV-t beadni, amely minőségével kitűnhet a többi közül. Először is a klasszikus formai hibákat el kell kerülni (tagolatlan, hiányos adatok, hiányzó aláírás, stb.). A CV megfogalmazásakor hatásos az aktív cselekvést kifejező igék– például vezettem, terveztem, ellenőriztem – használata, s érdemes elkerülni az olyan kifejezéseket, amelyek a passzív vagy elfogadó helyzetünkre, munkavállalói attitűdünkre utalhatnak. Például a „részt vettem” vagy „pozíciót töltöttem be” szókapcsolat vált ki rossz hatást. A munkaadó ugyanis azt akarja, hogy az új seprő jól seperjen, s aki túl gyorsan éri el egy munkahelyen a komfortérzetet, nem fog jól teljesíteni.

2. Személyes háló
Amikor valaki aktívan megjelenik a munkaerőpiacon, ne legyen szégyellős, és készüljön fel a kínálkozó alkalmak megragadására. Foglalja össze írásban (ha egy CD-n vagy a weben multimédiás formában is képes előállítani, annál jobb), hogy ki is ő, mit is tud, milyen céljai vannak, miféle tapasztalatokat, szakmai kapcsolatokat gyűjtött eddig, s milyen nagyszerű dolgok dicsérik a keze munkáját. A minimum persze, hogy mindig legyen nála néhány névjegykártya. A névjegykártya nem csak azért fontos, hogy mi átadjuk az elérhetőségünket, hanem cserébe (ez legtöbbször már csak udvariasságból is megtörténik) mi is kapjunk adatokat. Ezért a névjegykártyákat gondosan, rendszerezve el kell tenni. Gyakran megtörténik, hogy a személyes kapcsolatok végigtelefonálgatása már elég információt szolgáltat a megfelelő állás megtalálásához. Ha pedig személyes ajánlót is lehet keríteni, az már több mint fél siker.

3. Más munkakeresők
Akik egy cipőben járnak, igen sok munkát takaríthatnak meg egymásnak, s számos hasznos információt adhatnak át. Nagyon fontos információkat lehet megtudni az alkalmazásban mindig nagyon fontos szerepet játszó cégkultúráról, az egyes fejvadászok módszereiről, hozzáállásáról, az egyes pozícióknál elvárt tulajdonságokról, képzettségről, a korábbi tapasztalatokhoz mért változásokról.

4. Nyilvános adatbázisok
Munkakeresőkkel legnagyobb eséllyel az interneten lehet találkozni, akik szívesen megosztják a tapasztalataikat. A világhálón egyébként is számos hasznos információ szerezhető be. Szakcikkek, statisztikák, fizetési információk, stb. szép számmal olvashatók magyar nyelven is. S persze ott vannak a céges honlapok, amelyek megadják az alaptájékozottságot egy-egy állásinterjúhoz az adott vállalatnál. Ha az itt elérhető információ kevés volna, akkor érdemes könyvtárba menni, s ha kell pár idevágó szakkönyvet elolvasni.

5. Türelem és nyugalom
Aki az állásinterjún ideges, az jó eséllyel fog üres kézzel távozni. Ezek a beszélgetések éppen eléggé stresszesek ahhoz, hogy a HR-esek tesztelni tudják: mire képes a jelölt nyomás alatt. Másrészt aki nem hideg fejjel válaszolgat, azon veszi észre magát, hogy nem vette észre, amikor a beszélgető partnere elkezdett bezárkózni. S ahelyett, hogy felélénkítette volna a beszélgetést érdektelenné tette. Alapvetően fontos, hogy kényes kérdésekben tiszta álláspontot kell képviselni, a mismásolást ugyanis nem fogják díjazni. Aki kíváncsi, hogy milyen kérdésekre számíthat kukkantson be ide: Ezer állásinterjú kérdés.

6. Fejvadászok
A fejvadászokat (személyügyi tanácsadókat), hacsak nem személyes kapcsolatokon keresztül sikerül egy állást elnyerni, legtöbbször nem lehet megkerülni, mert a megbízó cég energiát takarít meg, hogy rájuk bízza a jelöltek megtalálását. A megbízásnak azonban csak akkor tudnak eleget tenni, ha megfelelő jelöltjeik vannak. Hát be kell kerülni közéjük. Ha a fejvadász állást kínál, akkor azonban ki kell faggatni, hogy az alapparamétereiben megfelel-e? Hol van a munkahely, mi a feladat, milyen csapat, mekkora a fizetés, milyen a munkabeosztás, stb. Csak, ha ezek egyeznek az alapelképzeléseiddel, akkor szabad elmenni az interjúra. A fejvadász hálás lesz, ha nem terheled feleslegesen, s legközelebb jobban megfelelő állással fog megkeresni.

7. Megfelelő időben a megfelelő helyen
Az álláskeresésben nincs szerencse. Az kapja meg az állást, aki megfelelően időben a megfelelő helyen van, s felkészültsége folytán képes fülön fogni a szerencséjét. Ehhez persze kinek-kinek tisztában kell lennie önmagával, tudnia kell, hogy mit szeretne elérni, mire alkalmas most, s a rést a céljai és a kondíciói között (például tanulással, tapasztalatszerzéssel, kapcsolati rendszerének fejlesztésével, stb.) hogyan tüntetheti el. Aki eddig eljut, azt már nagy csalódás nem érheti, s jó eséllyel fog gyorsan állást találni.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.