2004. november. 10. 14:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Német vállalatvezetők kevesebb beleszólási jogot engednének a dolgozóknak

Vállalatvezetők kedden támadást intéztek a német gazdasági modell egyik pillére ellen: a felügyelő bizottságokban (fb) a jelenlegi 50 százalékról a tagok számának 33 százalékára csökkentenék a munkavállalói képviseletet, és más területeken is kevesebb együttdöntési jogot adnának az alkalmazottaknak.

Megfigyelők szerint a hír nagyon rossz lélektani pillanatban látott napvilágot: több nagyvállalat és a szakszervezetek között tárgyalások folynak bérekről, költségtakarékosságról, munkaidőről és a munkahelyek megőrzéséről. Gerhard Schröder kancellár – akinek kormánya jó kapcsolatokat ápol a szakszervezetekkel – azonnal visszautasította a javaslatot, mondván: a jelenlegi gazdasági helyzetben éppen hogy szorosabb együttműködésre van szükség a dolgozók és a menedzsmentek között. Az ellenzéki CDU vezető politikusai viszont – az utoljára 1976-ban módosított –„együttdöntési szabályozás” reformját ígérik 2006-os győzelmük esetére.



A Financial Times birtokába került az a 60 oldalas dokumentum, amely a munkaadók és a gyáriparosok szövetsége javaslatát tartalmazza, és amelyet hivatalosan a jövő héten ismertetnek. A jelentésben – amelyet egy 70 tagú bizottság készített – a nagyvállalati szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenleg hatályos mechanizmusok akadályozzák a társaságok nemzetközi tevékenységét, a versenyképességet, a befektetéseket, beruházásokat. „Nem kell eltörölni (a nemzetközileg egyébként kritizált) együttdöntési rendszert, de gyökeresen meg kell változtatni” – állapítja meg a tanulmány.



Érdekesség, hogy a német kormány éppen hétfőn hozott olyan döntést, amely a menedzserek érdekeit védi. Visszavonta azt a törvényjavaslatát, amely lehetővé tette volna, hogy a befektetők a menedzserek négy évi jövedelmének erejéig kártérítésben részesüljenek, ha bizonyíthatóan félretájékoztatták őket, s ebből káruk származott. A kabinet most felülvizsgálja az előterjesztést. A gyáriparosok szövetsége ésszerűnek nevezte a döntést, a részvényesek szövetsége pedig sajnálatának adott hangot, amiért a kormány „engedett az üzleti világ nyomásának”. (euro.hu)