2004. június. 21. 10:41 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

A Philip Morris és a „dohány” marad Egerben, csak az állások költöznek

A Philip Morris Magyarország Kft. az év végéig befejezi a termelést a 348 főt foglalkoztató egri gyárában, de a logisztikai hálózat létrehozásával 300 új munkahelyet teremt.

A Philip Morris 15 magyarországi logisztikai központjában több mint 300 új munkahelyet hoz létre – közölte Jamniczky Zsolt, a Philip Morris Magyarország Kft. igazgatója. A lehetőséget elsősorban az egri gyár alkalmazottainak ajánlja fel a társaság, és több havi fizetésnek megfelelő támogatást nyújt azoknak, akik hajlandók elköltözni az új állás miatt.



A Philip Morris csütörtöktől háromnapos állásbörzét tart Egerben a térség nagy vállalataival és a helyi munkaügyi központtal közösen. Az Európai Unióban a magyarországi üzemen kívül tíz gyára van a cégnek, az egrinél gazdaságosabb üzemi mérettel. A hevesi gyár névleges kapacitása évi 10 milliárd szál cigaretta, ténylegesen évi 8 milliárd, míg a megfelelő üzemméret legalább 20 milliárd szál lenne. Az egri gyártóbázis adottságai miatt nem bővíthető, de – a cég közlése szerint – a másik tíz gyár kapacitása bőven elég a megszűnő magyarországi termelés pótlására. Magyarország uniós csatlakozásával, a kis méretet is figyelembe véve, fajlagosan drága lett az itteni termelés – magyarázta a gyárbezárás gazdasági okait Jamniczky Zsolt.



A Philip Morris Magyarországon és Egerben marad, hiszen itt lesz országos logisztikai központja. A társaság, alapítványa segítségével folytatja a város támogatását, amelyre eddig évente 20-30 millió forintot fordított. A gyártelep további sorsával kapcsolatban a szándék az, hogy Eger városával közösen válasszák ki azt a befektetőt, amely a város érdekeinek megfelelően fogja hasznosítani a gyárat. A Philip Morris Magyarország Kft. a cégbírósági adatok szerint tavaly a jövedéki adóval együtt 99 milliárd forint árbevételt ért el. Az árbevétel egy év alatt 9 milliárd forinttal nőtt ugyan, de ez a jövedéki adó emelés következménye. A gyártott mennyiség tavaly csökkent. Az elmúlt évben a cég adózott nyeresége 4,9 milliárd forint volt, 400 millió forinttal kisebb az előző évi 5,3 milliárd forintnál. A termelés megszüntetése nem csökkenti lényegesen a társaság adókötelezettségeit, hiszen a nagy tételt jelentő jövedéki adót, kereskedőként, továbbra is a Philip Morris Magyarországnak kell fizetnie. (MTI)