2004. április. 26. 14:54 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Évente 200 ezren halnak meg munkahelyi balesetben

Több ember sérül meg munkahelyi, mint közlekedési balesetben. Ez is indokolta, hogy április 28-át a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége a munkahelyi balesetek nemzetközi gyásznapjává nyilvánította. E napon több mint 70 országban emlékeznek meg a rossz munkakörülmények áldozatairól, sérültjeiről.

A gyásznapot a világon 1996-ban, Magyarországon 1997-ben tartották meg először. Világszerte évente mintegy 120 millió munkahelyi baleset történik, közülük 200 ezer halálos kimenetelű, s egymillió maradandó rokkantságot okoz. (Becslések szerint mintegy 65-160 millióan betegednek meg munkahelyi szennyezés vagy a nem megfelelő munkahelyi körülmények miatt.) A közlekedést általában mindenki veszélyes üzemnek tartja, holott évente több ember sérül meg munkahelyi, mint közlekedési balesetben.



Magyarországon a regisztrált munkabalesetek száma ugyan csökken – 1989-ben 80 ezer dolgozót ért kisebb-nagyobb baleset a munkahelyén, míg 2002-ben például 23 ezer balesetet jelentettek be – de feltehetően eltitkolták a balesetek felét, sőt egyes becslések szerint háromnegyedét. A javuló tendenciát kétségessé teszi az is, hogy a halálos munkahelyi balesetek terén az évtizedes összehasonlításban sem mutatkozik javulás. Ily módon 2003-ban 163 ember veszítette el az életét. Hagyományosan a legtöbb munkabaleset az építőiparban és a mezőgazdaságban történik.



A súlyos vagy halálos baleseteknek büntetőjogi konzekvenciái is lehetnek. A bíróság a büntető törvénykönyvben fellelhető „foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés” címén szokta felelősségre vonni és vád alá helyezni azokat a munkavezetőket, tulajdonosokat, akik nem hajtották végre a munkavédelmi előírásokat, és ezzel valamilyen tragédiát idéztek elő.



Az Egészséges Nemzetért elnevezésű népegészségügyi program kimondja, hogy a munkahelyi balesetek megelőzése elsősorban a munkahelyi biztonsággal foglalkozó szervezetek feladata. A foglalkozás-egészségügyben dolgozók a kockázati tényezők azonosításával és megfelelő preventív intézkedések meghozatalával csökkenthetik a munkahelyi balesetek és az általuk okozott halálozás gyakoriságát. 2010-ig a munkahelyi balesetekből származó halálozás arányszámának 10 százalékos csökkentését írja elő a program. (Panoráma)
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.