2003. március. 13. 13:31 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Lemondott a lengyel LOT légitársaság vezérigazgatója

Lemondott a részleges privatizálás előtt álló lengyel LOT légitársaság vezérigazgatója, miután a cég más vezetőivel együtt bérbotrányba keveredett. A felügyelőbizottság Marek Garbareket, az államkincstár képviselőjét bízta meg a vezérigazgatói teendők ideiglenes ellátásával.

A légitársaság nem tárta fel Jan Litwinski lemondásának pontos okát, a helyi sajtó azonban úgy tudja: a vezérigazgató távozása kapcsolatban áll azokkal a korábbi lapjelentésekkel, hogy Litwinski és más igazgatósági tagok korábban pluszjövedelmekhez jutottak a LOT stratégiai partnerétől, a Swissairtől. A Swissair állítólag összesen több mint egymillió svájci frank (743 500 dollár) pluszbért fizetett ki a LOT vezetőinek 2000-2001-ben. Korábban a svájci sajtó arról írt, hogy a Swissair más, nyugati partnerei és érdekeltségei vezetőinek is juttatott különféle összegeket tanácsadás címén, valójában az együttműködésüket vásárolva meg, és ezek az összegek hozzájárultak a Swissair tavalyi csődjéhez. A lengyel kormány vevőt keres a Swissair 25 százalékos LOT részesedésére.
A korábbi lengyel kincstárügyi miniszterek állításuk szerint nem tudtak a titkos jövedelmekről, és élesen bírálták a légitársaság vezetését. A lengyel törvények értelmében az állami ellenőrzés alatt álló cégek vezetőinek javadalmazása nem haladhatja meg az átlagbér hatszorosát. 2000-ben a havi átlagbér 1894 zloty (470 dollár), 2001-ben 2062 zloty volt Lengyelországban.
Litwinski, aki közel 12 évig vezette a légitársaságot, szigorú átalakítási programot vezetett be a LOT versenyképességének erősítésére, miközben a légitársaság az idén később szeretne a Star Alliance repülési szövetség tagjává válni. Tavaly a LOT 109 millió zlotys tiszta nyereséget termelt, miután 2001-ben még 640 millió zlotys vesztesége volt. A légitársaság 2002-ben 3,4 millió utast szállított, 5 százalékkal többet, mint 2001-ben.
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.