2011. november. 17. 20:33 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 17. 20:32 Oktatás

Kínait is oktat jövő ősztől egy pécsi gimnázium

Kínait is oktatnak idegen nyelvként jövő szeptembertől a pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban, az erről szóló megállapodást Zalay Szabolcs az iskola és Hamar Imre, az ELTE Konfuciusz Intézet igazgatója csütörtökön írta alá a baranyai megyeszékhelyen.

Az intézetnek köszönhetően egy évre anyanyelvi tanár érkezik Pécsre, akinek a gimnázium biztosít lakást - mondta Zalay Szabolcs. A pedagógus a tervek szerint heti tizenhat órában oktat kínait, ebből tizenkettőben összesen 20-25 gimnáziumi tanulót, négy órában egyetemi hallgatókat képez majd.

Az igazgató utalt rá, a Leőweybe mintegy ezer diák jár, akik angolt, németet, franciát, spanyolt és oroszt is tanulhatnak. A kínai nyelvoktatás ötletét az intézmény egyik magyartanára adta, aki megtudta, hogy az iskola két volt diákja a Konfuciusz intézeten keresztül nyert ösztöndíjjal tartózkodik a Távol-Keleten, és javasolta, vegyék fel a kapcsolatot a kínai nyelv és kultúra népszerűsítésével foglalkozó intézettel.

Komlósi László Imre, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) általános rektorhelyettese arról szólt, hogy az egyetemen rendszeresen folyik koreai és kínai nyelvoktatás, az anyanyelvi oktatók biztosítása azonban nehézségekbe ütközik. A felsőoktatási intézmény ezért is ragadja meg az alkalmat, hogy e téren együttműködjön a Leőweyvel.

Azt mondta, a PTE Bölcsészettudomány Karán két csoportban összesen 26 hallgató tanul kínait, a Pécsre érkező kínai lektor munkájával az ő eredményesebb képzésükhöz is hozzájárulhat. A rektorhelyettes közölte: mivel a kínai nyelv egyre fontosabbá válik, az egyetem vezetése szeretné, ha a hallgatók az európai mellett ezt, vagy más ázsiai nyelvet is választanának, mert ezzel számos ösztöndíj-lehetőség nyílik meg számukra.

Komlósi László megjegyezte, az egyetemen kínaiul tanulók 25-30 százaléka tesz középfokú nyelvvizsgát. Többségük akkor, amikor már diplomát szerzett és kínai vállalatoknál helyezkedett el.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.