Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. december. 11. 15:06

Nekimenne a gyorshajtóknak a főváros: osztrák mintára koboznák el a szabálysértők járműveit

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Ha valakit két éven belül kétszer kapnak nagymértékű sebesség-túllépésen, a második alkalommal örökre ugorhat a szupermotor vagy csúcsautó is.

„Jó szeme van”

– jegyezte meg Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója, amikor a Fővárosi Közgyűlés üléseit megelőző, szokásos háttérbeszélgetésen megjegyeztem: nem látok olyan napirendi pontot, amely főpolgármester-helyettesek kinevezéséről szólna. Kiss konkrét választ erre vonatkozó kérdésemre nem adott, válasza mégis egyértelmű: várhatóan marad a mulasztásos jogsértés Budapest vezetésében, Karácsony Gergely egyelőre nem fog beterjeszteni egyetlen főpolgármester-helyettest sem. Novemberben megpróbálta, akkor végül annyira nem sikerült beállítania a képviselők többségét Kiss, illetve másik jelöltje, Vitézy Dávid mögé, hogy a Párbeszéd frakcióvezetője, Barabás Richárd az ülés napirendjéről való szavazás előtt le is vetette onnan azt, hogy egyáltalán tárgyaljanak a helyettesekről.

Ugyanezt a kommentárt fűzte a főigazgató a Magyar Hang az új szervezeti és működési szabályzatot érintő kérdéséhez is, amely itt is azt jelentheti, hogy nem lesz új szmsz. A helyettesek és az szmsz kérdése pedig összefügg: a Tisza Párt például azért nem lett volna hajlandó megszavazni a Karácsony által beterjesztett helyetteseket, mert korábban elbukott az új, Karácsonytól jogköröket elvonó szmsz-ről szóló előterjesztés.

Kiss a tájékoztatóján arról beszélt, hogy ha a közgyűlés megszavazza, durva szigorítás jöhet a gyorshajtásoknál. A főváros korábban közel ötven sebességmérő kamerát helyezett ki, ezek eredményeiből pedig látszik, hogy vannak, akik egyáltalán nem foglalkoznak a szabályokkal:

egy hónap alatt 52 926 gyorshajtót fogtak.

És nem apró sebességtúllépésekről van szó: akadt, aki a Szentendrei úton 50-es táblánál 147-tel ment, az Árpád hídon megint versenyeztek hárman, a győztes 149-cel tépett, az Üllőin pedig volt, aki 158-cal ment, szintén 50-es táblánál. Kiss elmondta: ha átmegy az előterjesztés, kezdeményezni fogják az államnál, hogy – osztrák példa alapján – aki lakott területen 50 kilométer per órával, azon kívül pedig 75 kilométer per órával lépi túl a megengedett sebességet, attól első alkalommal fél évre, ha másodjára is elkapják, két éven belül, akkor pedig végleg vegyék el a járművét.

Kiss beszélt arról is, hogy a jövő héten fogja tárgyalni a város jövő évi költségvetését is, elmondása szerint azonban fogadni nem szeretne arra, hogy a tervezet átmegy-e. Annyi biztos – mondta –, hogy ha nem megy át, akkor nem tudnak béremelést fizetni. Pedig a szándék – állítása szerint – megvan erre: jövőre 8+1 százalékos béremelést terveztek (ebből nyolc érinti az alapbéreket, a plusz egy százalék pedig az azon kívüli juttatásokat). Karácsony Gergely szerda délelőtt állapodott meg a szakszervezetekkel a béremelésben a következő négy évre – de az, hogy pontosan mennyit is fognak fizetni, nagyban függ attól, hogy hogy alakul a kormány gazdaságpolitikája. A költségvetés körüli politikai vitákról itt írtunk bővebben.

Külön beszélt arról, hogy a Moody’s hitelminősítő nem csupán Magyarországot, de Budapestet is minősítette, ráadásul negatív irányban: stabil adós helyett a negatív csoportba rakták át a várost. Az indoklásuk viszont Karácsonyék álláspontját támasztja alá: a Moody’s ugyanis azt írja, azért minősítették le a várost, mert

  • konfliktusokkal terhelt a kormánnyal való viszonya, ez pedig kihatott a pénzügyi helyzetére is,
  • valamint azért, mert nem érkeznek uniós pénzek – ez viszont nem a fővároson múlik.

Szóba került a szolidaritási hozzájárulás kérdése is, melyből a főváros közel negyvenmilliárdot nem fog befizetni. Ezzel kapcsolatban a per, melyet tavaly tavasszal a főváros indított, változatlanul zajlik. Mi lesz, ha elbukják ezt a pert? – kérdezte az egyik újságíró mire Kiss azt mondta: „nyerünk.” Kicsit később megismételte: „a B-terv is az, hogy nyerünk.”

Hirdetés
hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.