Itthon Serdült Viktória 2024. december. 11. 14:16

„Feltették a kérdést, megvehető a függetlenségetek, és a válasz igen volt” – bírók és igazságügyi alkalmazottak üzentek nyilvánosan a kormánnyal kötött alku aláíróinak

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

A független, önálló, pártatlan és igazságos ítélkezés mindannyiunk érdeke, és ha ezt veszélyben érezzük, egyként kell felállnunk – mondta Laczó Adrienn lemondott bíró azon az eseményen, melyet az Országos Bírói Tanács ülése előtt tartottak bírák és igazságügyi alkalmazottak. A bírói érdekképviseletek reggel összegyűjtve adták át a kormánnyal kötött megállapodás elleni tiltakozásokat az aláíróknak.

Egy hatalmas dobozban 2000 bíró és igazságügyi alkalmazott levele – ezt kapták kézhez ma reggel az Országos Bírói Tanács (OBT) ülésén annak a négyoldalú megállapodásnak az aláírói, mely miatt azóta is forronganak az indulatok az igazságszolgáltatásban.

Tóth-Lakos Fruzsina és Endrédy Zoltán az aláírásokkal az OBH épületében
Kriza Márton

Az OBT ülésével egy időben és annak helyszínén több mint száz bíró és igazságügyi alkalmazott tartott úgynevezett közösségi kiállást, hogy elmondják véleményüket az OBT, az Országos Bírósági Hivatal, a Kúria és az Igazságügyi Minisztérium által aláírt, általuk alkunak tartott megállapodásról. Az ügy hullámai miatt a múlt héten lemondott Szabó Péter, az OBT elnöke, utódjának Pecsenye Csabát, a Miskolci Törvényszék tanácselnökét választották.

Szabó Péter lemondott OBT-elnök: A lelkiismeretem nyugodt, nem sérti a bírói függetlenséget a kormányzattal kötött megállapodás

Lemondásával politikai jellegű felelősséget vállalt, de nem ért egyet annak a több mint ezer bírónak és igazságügyi alkalmazottnak a véleményével, aki tiltakozik az Igazságügyi Minisztériummal megkötött alku miatt. Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács volt elnöke szerint annak tartalmában semmi olyan nincs, ami sértené a bírói függetlenséget.

Bár a módosított napirend alapján kedden még úgy tűnt, hogy az OBT tagjai akár felül is vizsgálhatják a megállapodás szövegét, estére kiderült, hogy ennek nincs realitása. A másodszorra is módosított napirendben már csak az szerepelt, hogy

a testület tagjai csak az azzal kapcsolatos „bírói felvetéseket” fogják megvitatni.

Ezeket akár el is olvashatták az ülésen, a Res Iudicata egyesület által szervezett és a Magyar Bírói Egyesület által támogatott akciónak éppen az volt a célja, hogy a tagokhoz személyesen is eljuttassák azt a most már 2000 levelet, melyben kollégák mondják el véleményüket az alkuról.

Tóth-Lakos Fruzsina a Fővárosi Törvényszék közigazgatási kollégiumának tanácselnöke, a Res Iudicata elnökségi tagja az átadás után – melyen a sajtó nem vehetett részt – lapunknak úgy fogalmazott: azt hangsúlyozta, hogy két különböző aláírást kell nagyon figyelembe venni.

Bírók nyilatkozatai a kormánnyal kötött megállapodásról
Kriza Márton

„Nemcsak a bírók állnak ki a bírói függetlenségük miatt, és a montesquieu-i elvekkel szembemenő teljes beavatkozás és zsarolás ellen, hanem ezeket a leveleket azok az igazságügyi alkalmazottak is aláírták, akiknek az érdekében állítólag ez a megállapodás megszületett” – mondta.

Endrédy Zoltán, a MABIE fővárosi alapszervezetének elnöke pedig elmondta: az érdekképviselet elnöksége arra hívta fel a figyelmet, hogy tegyenek meg mindent a megállapodás felülvizsgálata érdekében.

„A MABIE a megállapodással foglaltakkal ellentétben továbbra is szükségesnek tartja a korábbi illetményemelési javaslatában foglalt mértékű, egész szervezetre kiható illetményemelés haladéktalan megvalósítását, beleértve annak valorizációját is. Ezért felhívja Magyarország kormányát, hogy Magyarország 2025. évi költségvetési javaslatához az ehhez szükséges módosítási javaslatot haladéktalanul nyújtsa be” – áll a közleményükben.

Gyülekező az OBT-nek is helyet adó Országos Bírósági Hivatal épülete előtt
Kriza Márton

Az OBT ülésén Varga Rita elnökhelyettes, Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese vette át a kinyomtatott nyilatkozatot. Varga Zs. András, a Kúria elnöke azt kérte, hogy a székhelyére vigyék át, amit a bírák meg is tettek.

Az Igazságügyi Minisztérium részéről azonban nem volt senki ott az ülésen, aki átvegye a papírokat.

Az épület előtt ekkor már javában tartott a megmozdulás, melyről Hirtling Ibolya, a Res Iudicata elnökségi tagja úgy fogalmazott, bíróként sok mindenhez nincs joguk, ilyen például a sztrájk, a politikai nyilatkozat, a véleménynyilvánításhoz azonban van.

„Ez egy módja, hogy kifejezzük a nemtetszésünket egy olyan megállapodás aláírása miatt, ami hosszú távon érinti a bírósági szervezetet” – tette hozzá, köszönetét fejezve ki a kollégáknak, akik ki mertek állni a nyilvánosság elé.

Hirtling Ibolya, a Res Iudicata elnökségi tagja
Kriza Márton

Madarasi Anna, a Res Iudicata képviseletében azt emelte ki, hogy most azoknak a hangja hallható, akik mindennap bemennek a tárgyalóterembe, tisztességgel végzik a munkájukat a legnehezebb körülmények között, és hónapok óta várnak konkrét és egyértelmű választ, hogy mi lesz jövőre, de senki nem tud nekik válaszolni.

Az eseményen felszólalt Bárándy Péter ügyvéd, korábbi igazságügyi miniszter is, aki szerinte az ügyvédeknek is hozzá kell járulniuk az igazságszolgáltatás működéséhez és a bíróság és az igazságszolgáltatás méltóságának biztosításához.

„Kiürül ez a szerep, ha a bíróság alkotmányos működése sérül” – mondta.

Bárándy szerint a bírói működésben nincs helye, hogy a végrehajtó hatalom és a bírói választott és más által kiválasztott vezetők kottán kívül érintkezzenek a végrehajtó hatalommal, hogy olyan megbeszéléseket folytassanak, melyek ellentétesek a jogalkotási és az Alaptörvénnyel.

„Nincs helye a zsaroló követelések elfogadásának, előkészítés nélküli beszélgetéseknek és főként az alávetés vállalásának” – mondta Bárándy, aki szerint a megállapodást elfogadóknak le kell vonniuk a következtetést.

Közösségi kiállás a bíróságokért
Kriza Márton

Felszólalt Laczó Adrienn, a Res Iudicata alapítója és a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke is, aki november végén mondott le bírói tisztségéről.

„Nem láttuk jönni, hogy ennyien válaszolnak a felhívásunkra, és álmomban nem gondoltam volna arra, ami ezután következett, hogy az ország minden részéről érkeztek a vélemények, és van olyan helyzet, amiben ez a semleges közeg megmozdul” – mondta.

„Mind érezzük, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége olyan tét, ami miatt érdemes az óvatosságot sutba dobni és felszólalni. Tudjuk, hogy a független, önálló, pártatlan és igazságos ítélkezés mindannyiunk érdeke, és ha ezt veszélyben érezzük, jöjjön az a veszély bárhonnan, egyként kell felállnunk” – fogalmazott.

Laczó szerint bár tudják, hogy valaki nem érti, mi a baj a megállapodással, ők most azért álltak ki, hogy azt elmondják.

Laczó Adrienn
Kriza Márton

„A baj, hogy létezik, hogy az IM úgy gondolta, ráveheti a szervezet mindhárom fő képviselőjét a fizetés ígéretével, hogy biankó csekket adjon egy átfogó reformhoz, aminek részleteit, hatását ma még senki nem ismeri. Az a baj, hogy titokban tartották az egész alkufolyamatot, majd

feltették a kérdést, megvehető a függetlenségetek, és a válasz igen volt” – sorolta.

Mit fog gondolni az állampolgár? Hogy fogja elhinni az, aki belép a tárgyalóterembe, hogy onnan egy pártatlan, független bírótól származó, igazságos ítélettel távozik, ha azt hallják, hogy a bírák, amikor a saját zsebükről van szó, készségesen elfogadják hogy feltételeket kell teljesíteniük, a fizetésemelésért cserébe – mondta Laczó, aki szerint a becsület nem eladó, nem engednek a zsarolásnak.

Kiálltak a függetlenségükért
Kriza Márton

A lemondott bíró szerint az OBT tagjait a bírák választják, így elvárható, hogy amikor döntenek, tekintettel legyenek a véleményükre. Az igennel szavazó 7 tag azonban nem hallotta meg ezt az üzenetet, olyasmit támogattak szavazatukkal, amit a kar zsigerből elutasít.

„Nem vonom kétségbe a jó szándékukat, ezt úgy igazolhatják, hogy felismerve, hogy hitelességüket és beléjük vetett bizalmat elvesztették, önként állnak fel. Így teret adhatnak annak, hogy erős, egységes, autonóm OBT folytathassa a munkát, melyet a korábbi testület erő feletti küzdelemmel megalapozott” – mondta.

A véleményeket a Kúriára is átvitték
Kriza Márton

Hogy ezt az OBT tagjai meghallották-e, az valószínűleg csak a jegyzőkönyvből fog kiderülni, és még az sem világos, hogy végül is mi lesz a megállapodás sorsa. Úgy tudjuk, a héten több olyan összbírói értekezletet is tartanak, ahol valamilyen szinten téma lesz a megállapodás. Ezek közül az egyiket holnap a Fővárosi Törvényszéken tartják, melyet két nappal elhalasztottak, így csak az OBT-ülés utáni nap kerülhet rá sor. Az ok a teremhiány volt – igaz, a helyszínként szolgáló OBH-aulában kedden semmilyen rendezvényt nem tartottak.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.