Itthon MTI/hvg.hu 2024. december. 07. 21:07

Schmidt Mária: Csurka Istvánt azért azonosították antiszemitaként, mert az "nagyon is kapóra jött" Magyarországon a zsidó származású kommunistáknak

Felavatták Csurka szobrát Lakitelken. Ott fejtegette a fentieket a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

Felavatták Csurka István szobrát a lakitelki Hungarikum Ligetben. A szombat délutáni eseményen Schmidt Mária mondott beszédet, a Terror Háza Múzeum főigazgatója elmondta, hogy:

  • Csurka István hivatása, vallása a magyarság sorsa volt, és csak ez érdekelte, ez fűtötte
  • Csurka István a magyar rendszerváltozás meghatározó alakja, a magyarság ügyének, megmaradásának harcosa volt
  • Kiemelt szerepet játszott a “kiégett és elbizonytalanodott kommunista diktatúra válságának elmélyítésében”, cselekvő szerepet játszott a megbuktatásában és a kiépülő új Magyarország megszületésében
  • Csurka politikusként és íróként is egyaránt azért küzdött, hogy “a magyarok felemeljék a fejüket, öntudatra ébredjenek, és kiegyenesítsék a gerincüket”
  • a magyarok önérdekalapú politizálásának a szószólója volt, ezért kikiáltották a demokrácia ellenségének
  • azok vádolták és illették ezzel, akik “a kommunista rendszer bukása után sem keltek fel a húsos fazekak mellől, és akik a kommunista diktatúra működtetői és haszonélvezői voltak”, de mint mondta, Csurka ismerte, sőt kiismerte őket

“Amint Csurka a magyar nemzeti politizálás központi alakjává magasodott, szélsőséges, radikális, jobboldali, fasiszta, sőt náci, de főleg antiszemita és persze Nyugat- és Amerika-ellenessé vált, s így minden állítása, érve érvényét vesztette”, nem játszották többé a darabjait, kiírták a magyar drámairodalomból, mondta az avatón Schmidt. Aztán arról beszélt, hogy Csurka leplezte le előszőr a “Soros-hálózatot,” tárta fel gyökereit, mutatta be céljait és hívta fel a figyelmet arra az “eminens veszélyre, amit ez a pénzosztó szervezet a szuverenitásunkra gyakorolt”, amiért rágalmazták, támadták és meg akarták félemlíteni.

A főigazgató szólt arról is, hogy Csurka írásai, megszólalásai “kellemetlen figyelmeztetések voltak”, a realitással szembesítette a magyarokat, és “diagnózisaiban szinte soha nem tévedett”, majdnem mindenben igaza volt, csak rossz volt az időzítés. Hozzátette, nem neki “akartunk hinni, hanem a vágyainknak,” de Csurkának a magyarság sorsa volt az első, és ő a magyarság jövőjéért aggódott, ellenfelei pedig azért, hogy ne lepleződjön le “foltos múltjuk”.

Schmidt Mára úgy véli, Csurka Istvánt azért azonosították antiszemitaként, mert az “nagyon is kapóra jött” Magyarországon azoknak a zsidó származású kommunistáknak, akik a viselt dolgaikat firtató minden kérdést egyből antiszemita megnyilvánulásnak bélyegeztek, hogy ezzel “ússzák meg az elszámoltatásukat”.

A Mazsihisz pénteken adott ki állásfoglalást, melyben azt írták, Csurka munkásságát “határozott és számtalanszor bírált antiszemitizmus jellemzi, amit a magyar zsidóság nem felejt, és amit minden tisztességes magyar állampolgár, felekezeti hovatartozásától függetlenül, elutasít.” És leírták azt is, hogy Csurka-szobornak nincs helye a lakiteleki Nemzeti Pantheonban.

Mazsihisz: Csurka István munkásságát határozott antiszemitizmus jellemzi

A zsidó szervezet szerint a politikus szobrának felavatása még inkább felbátoríthatja azokat, akik a zsidóság és Izrael ellen uszítanak.

A szoboravatóra visszatérve: ott Schmidt mellett beszélt még Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő, aki szerint Csurka a korát megelőző látnok volt. Mint mondta, lehet, hogy nem volt igaza a maga idejében, de hogy később sok mindenben igaza lett, azt az egykori ellenfelei sem tagadhatják.

Szatmáry szerint, ha Csurka személye vitákat is generált a múltban, életművének egyes elemei vitathatatlanul a magyar irodalomtörténet és a magyar történelem előremutató, megkerülhetetlen részét képezik manapság. Szerinte Csurka István a magyar nemzet igaz ügyének “golyófogója” volt.

Bíró Zoltán irodalomtörténész, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) alapító elnöke is köszöntt mondott. Ő úgy fogalmazott, törekedni kell arra, hogy Csurka István életműve “közkinccsé váljon”. Egyik utolsó drámájáról, a Hatodik koporsó című művéről azt mondta: ezzel a drámával Csurka István a magyar történelem, a magyar élet egyik tragikus groteszkjét teremtette meg.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke kifejtette, hogy a Hungarikum Ligetben három pantheon van, és Csurka István szobra a nemzeti pantheonba került. Idézte Csurka István egyik híres mondatát, miszerint “golyófogónak még jó leszek”, majd hozzátette: a rendszerváltáskor kellett az az erő, ami Csurkában volt.

A bronzszobrot Lantos Györgyi szobrászművész készítette, és Kókai Géza, Lakitelek lelkipásztora áldotta meg.

(Nyitóképünkön Schmidt Mária és Lezsák Sándor Csurka István szobránál.)

Hirdetés
hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.