Itthon hvg.hu 2024. november. 29. 10:55

ELTE: Megtartják Orbán Balázs doktori védését

Az egyetem arra is reagált, hogy a disszertációban hivatkozás nélküli részek lehetnek.

Ahogy arról csütörtök este a HVG is beszámolt, Orbán Balázs doktori disszertációjában legalább kilencoldalnyi hivatkozás nélküli, szó szerinti vagy átfogalmazott átvétel szerepel a plágiumkereső szerint, erről Rácz András Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója írt Facebook-oldalán. Emiatt kereste meg az ELTE-t a 444, hogy megtudják, a plágiumvád ellenére is megvédheti-e disszertációját Orbán. A lapnak az egyetem csütörtök este 10 órakor azt válaszolta: „Orbán Balázs doktori fokozatszerzési eljárása az irányadó szabályoknak megfelelően folytatódik, az eljárás következő lépése a kitűzött nyilvános védés lesz”.

Az ELTE korábban azt írta, átnézték a dolgozatot plágiumkeresővel, és nem találtak benne gyanús részt. Rácz szerint ez így történt, ki is mutathatták az egyezést az Orbán és beosztottja, Árpási Botond egy korábbi közös cikkével, épp csak azt nem ellenőrizték le, hogy ezt nem hivatkozta le. Az egyetem a 444-nek azt írta, „a dolgozat vizsgálatát és értékelését a doktori eljárásban kirendelt bírálóbizottság végzi, a doktorjelölt teljesítette a nyilvános védésre bocsátás feltételeit. A bizottság végső döntését a dolgozat minőségét, a hivatkozásokat vagy esetleges hiányukat, továbbá a jelöltnek a nyilvános védésen elhangzó kérdésekre adott válaszait egyenként és összességében értékelve fogja meghozni.”

Korábban szintén Rácz tette közzé, hogy a disszertáció tézisfüzete a fájlinformációk szerint akkor készült, amikor a miniszterelnök politikai igazgatója épp egy dunaszerdahelyi könyvbemutatóra tartott, és beosztottja, Árpási Botond számítógépén íródott. Szerdán pedig azt írta, hogy a tézisfüzet egyoldalnyi hivatkozás nélkül átvett szöveget tartalmaz.

November 15-én derült ki, hogy Orbán Balázs a doktori védésére készül, és hogy a nemzeti szuverenitásról írta a disszertációját. Kiderült az is, hogy a Miniszterelnök politikai igazgatójának PhD-értekezése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban.

Az ELTE egyik tanszékvezetője kikérte magának, hogy Orbán Balázs az egyetemen doktorizhat, szerinte elképzelhetetlen, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat.

Az ELTE tanszékvezetője kikéri magának, hogy Orbán Balázs az egyetemen szerez doktori fokozatot

Polyák Gábor szerint a kormány minden nap beletörli a talpát az ELTE-be, mégsem küldték el a miniszterelnök politikai igazgatóját a jogi karról, hogy menjen az NKE-re.

Rácz András már korábban is megszólalt a témában. Szerinte „szokatlan mértékű adminisztratív jóindulat kell ahhoz, hogy Orbán Balázs tizenkét évvel az abszolutóriuma megszerzése után disszertációt védhessen”.

A HVG már a múlt héten megkereste az üggyel kapcsolatban Orbán Balázst és Árpási Botondot, de egyelőre egyikük sem válaszolt a kérdéseinkre.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.