Itthon hvg.hu 2024. november. 27. 11:38

Hatályon kívül helyezi a CEU kiűzését megalapozó jogszabályt egy új törvénymódosítás

Egy salátatörvény-tervezet kitörli a CEU-t kiebrudaló pontot az oktatási törvényből. Az amerikaiak hiába teljesítették a támasztott elvárásokat, a megállapodás mégsem jött létre, azóta Bécsben zajlik az oktatás.

Egy október végén benyújtott törvényjavaslat salátalevelei közt megbújik egy módosítás, mely eltörli az amerikai egyetemet kiebrudaló, Lex CEU-ként elhíresült rendelkezést – írja a 24.hu. Az „Egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról” címet viselő javaslat egyes rendelkezések mellett – elfogadása esetén – hatályon kívül helyez több pontot is a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi törvényből.

A kivezetni kívánt pontok közt szerepel az alábbi, Lex CEU-ként ismert paragrafus is:

„Magyarország területén az Európai Gazdasági Térségről szóló szerződésben nem részes államban (a továbbiakban: nem EGT-állam) székhellyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha Magyarország Kormánya és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam Kormánya által a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűsége tárgyában kötött nemzetközi szerződésben szerepel.”

Eldőlt a CEU sorsa: megszavazták az egyetemet ellehetetlenítő törvényt

Egy nap alatt lezavarta az Országgyűlés a lex CEU szigorítását, vitáját és szavazását.

Az amerikai felsőoktatási intézmény (oktatási elemeinek) az idézett 2017-es passzus miatt kellett távoznia Magyarországról, jóllehet a CEU még campust is létesített a New York-i Bard College égisze alatt, hogy megfeleljen az elvárásoknak. Ez ügyben a magyar kormánnyal New York állam vezetése is tárgyalt – mint utóbb kiderült, hiába.

A magyarországi oktatási tevékenységet lehetővé tevő megállapodás már küszöbön volt a 2017-es módosítás után, ám – feltehetően nem a jogi aspektusa miatt – mégsem sikerült nyélbe ütni a megállapodást, így a CEU elköltözött, és 2019-től Bécsben indított angol nyelvű képzéseket. Csupán a könyvtár, a Demokrácia Intézet és egy archívum maradt Budapesten. Az Európai Bíróság négy éve kimondta, hogy a CEU ellehetetlenítését előíró pont, melyet most hatályon kívül helyeznének, nem felelt meg az uniós szabályoknak. Jóllehet az eredeti törvényen korábban már enyhítettek, és 2021-ben részlegesen visszavonták a kérdéses pontokat.

A 24.hu arról is megemlékezik, hogy nem sokkal korábban az Erasmus és a Horizon programok visszahozásáért cserébe az EU által javasolt reformokat tartalmazó törvényjavaslatot terjesztették be.

Menekültügy, Lex CEU, autópálya-koncesszió – újabb viták az EU és Magyarország között, komoly pénzügyi következményei is lehetnek

Három fontos kérdés kapcsán is folyamatosan jogsértő állapotban van a magyar kormány, ezért az Európai Bizottság a kötelezettségszegési eljárás keretében lépésekre szánta el magát. Háromból két ügy végre nem hajtott bírósági ítéletekről szól, amelynek komoly pénzügyi következményei várhatók.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.