Nem találta “vertikális” vagy “horizontális” korrupció jeleit a rendőrség a Mathias Corvinus Collegium egyes közbeszerzéseinél, ezért elutasította a DK-s Vadai Ágnes feljelentését, bár megjegyezték, hogy valamiféle összejátszás azért nem zárható ki.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) jelentős összegeket költ intézményei felújítására, de ezeken a tendereken gyakori, hogy különféle indokokkal az olcsóbb ajánlatokat kizárják, így a megmaradt drágább ajánlatot tevővel kénytelenek végül szerződni: az egyik esetben egy Mészáros Lőrinc-féle vállalkozás elől öt másik ajánlattevő esett így ki.
Az Átlátszó írt erről konkrét példák alapján. A cikk szerint egy győri ingatlanja 2 milliárdos felújítására kiírt tenderen a 4 jelentkező közül kettőt „aránytalanul alacsony” ár miatt, egyet egyéb okból zártak ki. Hasonló forgatókönyvet azonosított az Átlátszó az MCC egy másik beruházásánál is, ahol a már említett Mészáros-féle ZÁÉV győzött.
Az ügyben az Átlátszó cikke nyomán Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő írásbeli kérdéssel fordult Polt Péterhez, a legfőbb ügyész pedig ezt feljelentésként továbbította, és a rendőrséghez továbbította. A Nemzeti Nyomozó Iroda megvizsgálta a feljelentést, és arra jutott, hogy elutasítja, mivel “a bűncselekmény gyanúja hiányzik”.
A feljelentést elutasító határozatból kiderül, hogy a nyomozók kartell-bűncselekményt próbáltak a gyanú nyomán azonosítani, de megállapították, hogy nem érhető tetten sem a “horizontális” kartell – amikor az ajánlattevők játszanak össze –, sem a “vertikális” kartell, amikor az eljárás alá- és fölérendelt szereplői. Hozzátették:
Amennyiben történt is egyeztetés a kiíró és a pályázó között, az nem valósítja meg a Btk.-ban megfogalmazott bűncselekmény törvényi tényállását. Az ezzel kapcsolatos intézkedések megtétele más hatóság kompetenciájába tartozik.
Az ilyen és ehhez hasonló közbeszerzések ügye azért sem mindegy, mert az MCC állami pénzzel kitömött szervezet, amely évente jelentős összeget költ felújításokra. Van is miből, mivel az állami vagyonjuttatásból az MCC alapítványa évi tízmilliárdos osztalék- és kamatjövedelemre tesz szert. Tavaly például csak fizetésekre 9 milliárdot költöttek: