A magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülésén arról is döntöttek, hogy új kőolajvezeték épül a százhalombattai finomító és a szerbiai hálózat között.
Újabb magyar-szerb beruházásokról döntöttek a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgázkereskedelem és a földgáztárolás kérdésében – közölte Orbán Viktor a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
A miniszterelnök a Karmelitában azt is bejelentette, hogy a két ország megállapodott a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is, mellyel Európa „legmodernebb, leggyorsabb és legkulturáltabb” határátkelőjévé teszik. Év végétől működni fog a közös villamosenergia-tőzsde is a két ország számára. Megerősítették azt is, hogy 2026-ra végezni fognak a Budapest-Belgrád vasútvonallal: 2026-ra már 160 kilométeres óránkénti sebességgel lehet majd vonattal utazni a két főváros között.
A magyar kormányfő Aleksandar Vučić szerb elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: Magyarország energiaellátása az elmúlt évek fejleményei miatt egyre inkább Szerbián keresztül történik.
„Az ukrán-orosz háború elzárta a másik irányt, ezért Szerbia elsőrendű biztonsági lehetőséget és garanciát adó országgá vált Magyarország számára. Nincs fontosabb ország Magyarország szempontjából, a magyar biztonság szempontjából ma, mint Szerbia” – mondta.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig korábban arról nyilatkozott, hogy új kőolajvezeték épül a százhalombattai finomító és a szerbiai hálózat között.
„Ezzel megteremtjük a lehetőségét annak, hogy Magyarország ne csupán vásárlója, hanem tranzitországa is legyen a kőolaj-kereskedelemnek, Szerbia számára pedig újabb kőolajforrások nyílnak meg” – tette hozzá.
„Magyar oldalon a beruházáshoz tartozó megvalósíthatósági és környezeti tanulmányokat decemberre a szakemberek és a kijelölt vállalatok elkészítik, és onnantól kezdve három esztendőt fog igénybe venni ennek a nagyberuházásnak a végrehajtása” – mondta Szijjártó.