Szigorításra számíthatnak a magánegészségügyben is dolgozó orvosok, kórházbezárás nem lesz, januártól jönnek a nagy pénzek az egészségügyi államtitkár szerint.
Takács Péter egészségügyi államtitkár a Portfolionak adott nagyinterjújában azt mondta, büszke az egységes ügyeleti rendszer kidolgozására, ami október elejétől debütált: szerinte ezzel sok időt nyernek a szűk időablakos betegségeknél, mint a stroke vagy a szívinfarktus.
Szó esett az online időpontfoglalási rendszerről, amely nagy port kavart az utóbbi hónapokban. Ezt jelenleg az Egészségablak nevű applikációban érhetik el a betegek: az államtitkár azon méltatlankodik, hogy szerint kevés az időpontfoglalás ahhoz képest, hogy egyesek mekkora elégedetlenséget gerjesztettek idehaza a szakrendelések elérhetősége tekintetében. „Ezek a híradások azt az érzetet keltik az emberben, hogy nem jut hozzá az ellátáshoz, azonban megtekintve az applikációt kiderül, hogy országszerte több ezer szabad időpont van. Szinte minden intézményben tudunk időpontot adni” – tette hozzá.
Október elején jött a hír, hogy a kormányzat bevezetné a „hiánypótló állami szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató” fogalmát. Ez pont az, aminek látszik: ahol az állam egészségügyi kapacitásai végesek, besegítene közpénzért a magánegészségügy. Takács elmondása alapján a fő cél az állami és a magánellátás szétválasztása: definíciója szerint hiánypótló szolgáltatásnak azt lehet tekinteni, amely olyan speciális szaktudást igényel, amivel hazánkban csak egy-egy egészségügyi szolgáltató rendelkezik, vagy amely itthon nem érhető el közfinanszírozott ellátás keretében és a kezelésért a betegnek külföldre kellene utaznia.
Ezért megnyitották a várólistákat, így „annak a kórháznak, amelyik például csak 1,5 évvel későbbre tud műtéti időpontot adni, kötelező tájékoztatnia a beteget arról, hogy mely más intézményben kaphat korábban ellátást. Csak csípőprotézis esetében 1500 ember már élt is az áthelyezés lehetőségével” – mondta Takács.
Elmondása szerint a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat szigorúan ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget: „pontosan tudom, hová kell mennünk és kikhez, akik ezt az etikátlan gyakorlatot folytatják. Ők ne számítsanak semmi jóra! A betegektől érkező jelzések alapján pontosan tudjuk, hogy ha valaki bement egy ambulanciára, egy azonosítható kórházba, megadott orvoshoz és kapott 2049-re egy dátumot, az megjelent-e magánban, és ha igen, hol. Ezt nézzük”.
Takács nem zárna be kórházakat, csak az intézmények portfóliójának áthangolását tervezi, szerinte így lehet megszüntetni a „kiskirályságokat”. „Nem feltétlen muszáj például urológiai osztályt fenntartani mindenhol, csak azért, mert a főorvosnak rangot ad, hogy ő osztályvezető főorvos” – tette hozzá.
Ahogyan nemrég megírtuk, a kórházak adóssága szeptemberben már 100 milliárd felett járt. Erre is reagált az egészségügyi államtitkár. „Tavaly megígértük, hogy idén több évközi konszolidációt hajtunk végre a kórházak adósságát illetően. Ezt két ütemben, tavasszal és nyáron megvalósítottuk, és várhatóan januártól a gyógyító-megelőző kassza megfelelő sora havi 12,5 milliárd forint többletforrásban részesül” –mondta. Hozzáteszi, hogy azért ez a támogatás sincs ingyen, mert minden intézményben meg fognak határozni egy bizonyos adósságszintet, amit, ha túllép a menedzsment, akkor ennek hatása lesz a vezetőség fizetésére.