A kormányfő azt is elárulta, mit csinált éppen, amikor a megválasztott elnök a győzelme után felhívta telenfonon.
„A csillagok jól álltak, mert annak a kockázata, hogy egy ilyen európai találkozó belecsúszik az érdektelenségbe, az általában fennál” – mondta a miniszterelnök a TV2 Tények című műsorának vasárnap este. Szerinte most azért volt izgalmas a diplomáciai esemény – az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója a Puskás Arénában –, mert Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást. Orbán szerint mindenki tudja, hogy a republikánus jelölt győzelme után meg fog változni a világ, és mindenkit érdekel, hogyan tovább.
A másik, izgalomra okot adó elemnek Orbán azt nevezte, hogy a résztvevők elfogadták az európai versenyképességi paktumot, amelyben olyan elveket fogalmaztak meg, olyan döntésekről írnak, amelyeket meg kell hozni ahhoz, hogy a kontinens gazdaságának hanyatlása megállítható legyen.
Ebben Orbán szerint csak olyan dolgok vannak, amelyek a magyar családok számára jó hírt jelentenek, ilyen például az energiaár-csökkentés és a szabad versenyt akadályozó szabályok számának visszavágása.
EU-csúcs: a Puskás Arénában látott harmónia ideiglenes, mint a lelátóra ácsolt emelvény
A kormányfő szerint szerint annyit szokták rugdosni a nadrágunkat nyugaton, hogy nehéz tudni, mit kell ebből komolyan venni. De nagy baj nem lehet, ha idejönnek a tagállamok vezetői, és tisztelettel bánnak velünk. „Szerintem a magyar diplomácia nem volt száz éve olyan erős, mint most, és nem volt akkora befolyásunk a világban, különösen méretarányosan, mint amekkora most van” – mondta Orbán, amiben nagy szerepe van Bóka János európai ügyekért felelős miniszternek és külgazdasági és külügyi tárcát vezető Szijjártó Péternek.
A miniszterelnök szerint mindenki meg van lepődve Trump győzelmén, ő viszont nincs: olyan biztosnak látta a republikánus jelölt győzelmét, mint azt, hogy kétszer kettő négy. Úgy látja, az embereknek Amerikában is elegük van a háborúból, a migrációból és a „gender-dologból” is, akárcsak Európában. Márpedig a demokrata kormány háború-, migráció- és genderpárti volt.
„Egy hétmérföldes csizmával tett lépéssel vagyunk közelebb” – válaszolta Orbán Gönczi Gábornak arra a kérdésére, hogy Trump megválasztásával közelebb kerültünk-e a békéhez. Szerinte ma az egész világ, a nyugati közvélemény is arról spekulál, hogyan éri majd el az új elnök, hogy béke legyen.
A magyar emberekre is hatással lesz a miniszterelnök szerint Trump győzelme, kijelentette azonban, hogy a megválasztott elnök
nem a megmentőnk, hanem a harcostársunk. A magyar érdekekért továbbra is nekünk, magyaroknak, a mindenkori magyar kormánynak kell kiállnia”.
Könnyebben tudjuk ugyanakkor elérni a céljainkat, mint korábban, ha nem vagyunk egyedül, hiszen „velünk van egész Amerika, az amerikai kormányzat”.
Trollok és tolvajok a Fülkében – Mit hozhat Donald Trump elnöksége Európának és Magyarországnak?
Hogyan változhat meg az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata az új amerikai elnök beiktatása után? És miért nincs ennek valójában semmi jelentősége? A Fülkében elmagyarázzuk.
Beszélt a magyar gazdaság helyzetéről is Orbán. Szerinte az elmúlt tíz évben a magyar gazdaság fölfelé ment, az ország épült, és még a koronavírus-járványt is „ügyesen kimanővereztük”, de aztán jött a háború, amely „elgáncsolt bennünket” és az egész európai gazdaságot is, és amíg nincs vége, nagyon nehéz visszatérni az emelkedő pályára.
Közölte azt is, hogy a jövő héten elkezdődik a költségvetés tárgyalása, és már az is biztos, hogy az elkészült két verzió közül nem a háborús, hanem a „béke-költségvetést” lehet benyújtani. Erről beszélt korábban Szijjártó Péter is: „kevesebbet kell költenünk háborús kiadásokra, sokkal több mindent engedhetünk meg olyasmit magunknak, ami az emberek mindennapi gyarapodását szolgálja”.
Szijjártó: Trump győzelme után olyan költségvetés jön, amelyben nem kell újabb forrásokat a háborús környezet kihívásaira fordítani
Orbán azt is mondta, hogy egy nagy magyar–amerikai megállapodást akar kötni Trumpékkal, amelynek része lenne a kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezség újbóli megkötése, de más jelentős gazdasági ügyek is.
Az európai csúcstalálkozó tétjéről és témájáról azt mondta: szembesültünk a ténnyel, hogy amit eddig Európa csinált, nem folytathatja. Azoknak a vezetőknek, akik tegnapelőttig azt mondták, hogy a végsőkig támogatni fogják Ukrajnát, most ennek az ellenkezőjére kell átállniuk. Szerinte Európa változása olyan folyamat, amit közösen kell levezényelni, átállni a háborúpárti pozícióról békepárti pozícióra.
Beszélt Orbán Mario Draghi volt olasz miniszterelnök által bemutatott jelentést is, amely szerint „ha négyszer annyit fizetsz a gázért, mint az amerikai versenytársad, mindig veszíteni fogsz”, így változtatni kell ezen. Abban egyelőre nem volt egyetértés, hogy ezt hogyan lehet elvégezni, de nekünk megvan az utunk: lázadunk. Ennek része a rezsicsökkentés, a bankok, a multik megadóztatása, a kerítésépítés. A többiek viszont óvatos, alkalmazkodó fajták.
Zelenszkijen gúnyolódott Donald Trump fia az Instagramon
Donald Trump főtanácsadója után ezúttal Trump fia nyilvánította ki véleményét Ukrajna támogatásával kapcsolatban.
Orbán megismételte, hogy 2025 fantasztikus, szenzációs év lesz a munkáshitel bevezetésével, a diákhitel kiterjesztésével, Demján Sándor-program bevezetésével.
Gönczi – a megszokott módon – egyetlen kritikus kérdést sem tett fel Orbánnak, utoljára arról érdeklődött nála, hogyan néz ki az, amikor Trump rátelefonál. A miniszterelnök azt mondta, a kampány során még hosszasan előkészítettek voltak az efféle beszélgetések, hiszen az elnökjelölt minden perce be volt osztva. „Most, hogy győzött, legutóbb úgy ment, hogy ültem a feleségemmel a konyhában, teáztunk, a kis Nokiám megcsörrent, felvettem, és mondták, hogy Donald Trump szeretne velem beszélni.”