Várhelyi Olivér a tervek szerint az egészségügyi és állatjóléti területet viszi majd az Európai bizottságban, a jelöltek között pedig ő volt az egyetlen, akitől további válaszokat vártak.
Öt csoportba szedve kapott plusz írásbeli kérdéseket Várhelyi Olivér az Európai Parlamenttől (EP-től), hogy a testület átengedje a magyar kormány jelöltjét az új Európai Bizottságba – írta a Telex az uniós parlament honlapján közzétett dokumentum alapján.
Várhelyi Olivér a tervek szerint az egészségügyi és állatjóléti területet viszi majd, a jelöltek között pedig ő volt az egyetlen, akitől további válaszokat vártak.
A szerda esti, 3,5 órán át tartó meghallgatáson a magyar politikus válaszaival csak a szélsőjobboldali csoportok és az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja volt elégedett, a Zöldek, a Megújuló Európa, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége egy újabb körös meghallgatást, míg az Európai Néppárt írásbeli kérdések feltételét javasolta. Végül ez utóbbiban állapodtak meg.
A képviselők felrótták Várhelyinek, hogy nem magától kért elnézést azért, amiért korábban lehülyézte az Európai Parlament politikusait. (A meghallgatáson egy kérdésre kért újra bocsánatot.)
Nőjogokkal kapcsolatban arra kérdeztek rá, hogy miként segítené a szexuális és reproduktív eljárások más tagállamokban való igénybevételét. Nem nevezték meg pontosan, de ebbe beleérthető például az is, hogy megkerülhetővé válna egy tagállam szigorúbb előírása az abortuszra vonatkozóan. Várhelyi Olivér azt írta, hogy elősegíti a nők jogainak érvényesülését, és biztosítja a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokról szóló irányelv maradéktalan teljesülését.
Arra is rákérdeztek a képviselők, hogy miként akadályozná meg a jövőben, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által nem jóváhagyott vakcinák is felhasználhatók legyenek a közösség területén. (Alapesetben ez közösségi hatáskör, de veszélyhelyzetben a tagállamok dönthetnek egy szer felhasználásáról.) Ez a magyar kormány esetében azért pikáns, mert a Covid-járvány idején Magyarországon használták például az orosz és kínai oltásokat is. Várhelyi Olivér erre azt felelte, hogy nem szüntetné meg a tagállamok lehetőségeit, hanem az EMA-nál vezetne be egy gyorsított eljárást.
A meghallgatások november 12-ig tartanak. Ha a parlamenti szakbizottságok mindenki átengedését ajánlják, várhatóan már a november végi plenáris ülésen megszavazhatja az EP az új Európai Bizottságot.