A miniszterelnök az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatót. Azt mondta, lázadni kell a „bírósági aktivizmus” és a jogszabályok ellen, ha meg akarják állítani a migrációt.
Több mint 40 állam- és kormányfő érkezett Budapestre az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára. A Puskás Arénában tartott rendezvényen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz. Az Európai Politikai Közösség tagjai (47 ország vezetői) minden évben kétszer találkoznak, ebből az egyik helyszín mindig a soros elnökség fővárosa, így kerülhetett most a sor Budapestre.
Hat órakor kezdődő sajtótájékoztatóján a házigazda Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy nehéz, bonyolult és veszélyes a helyzet, amelyben tanácskoztak. Szerinte az európai békét, stabilitást és jólétet egyszerre fenyegetik veszélyek. Azért találkoztak, mert gondolják, ezekre a veszélyekre együtt jobb válaszokat tudnak adni, mint külön-külön.
Orbán szerint nincs vesztegetni való idő, a történelem láthatóan felgyorsult. Az amerikai választásokkal lezárult egy fejezet, a világ meg fog változni, gyorsabban, mint gondolnánk.
Mi történt a csütörtöki találkozón?
Nem hoztak formális döntéseket – összegezte Orbán Viktor a tanácskozáson elhangzott gondolatokat. Eltérő vélemények szép számmal voltak, de egyetértettek abban, hogy az amerikai választási eredményre reagálni kell; abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában, és Európa vállaljon nagyobb felelősséget saját békéjéért és biztonságáért – nem várhatjuk csak az amerikaiaktól, hogy védjenek meg bennünket. Abban is egyetértettek, hogy Európának érdemi szereplőnek kell maradnia a sorsát eldöntő folyamatokban.
A migrációval kapcsolatban megjegyezte: régóta tapasztalja, hogy nagy feszítőereje van ennek a kérdésnek. Az európai intézményi kereteket feszegeti, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar – magyarázta a miniszterelnök. A politikai vezetők változtatási szándéka előtt egy komoly akadály áll, amin át kell törni: ez szerinte a „bírósági aktivizmus”, amikor a közös döntések bírói döntésekbe ütköznek. Ez alól egyetlen ország kivétel,
Magyarország, amely az ezzel szembeni lázadás pártján áll
– jelentette ki. Szerinte nem lehet megállítani a migrációt, ha nem lázadnak fel a hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen.
A következő találkozót Tiranában tartják. Az albán miniszterelnök, Edi Rama a sajtótájékoztatón azzal viccelődött, hogy „a fekete bárány akoljában gyűltek össze”, majd azt mondta, Vlagyimir Putyin nehéz időket hozott az Európai Unióra, de fel is ébresztette. Bátorító fejleményeket lát, az Európai Politikai Közösség fórumát pedig olyan helynek tartja, ahol szabadon beszélhetnek a veszélyes témákról is. Reményét fejezte ki, hogy Albánia más nyugat-balkáni országokkal együtt még ebben az évtizedben csatlakozhat az Európai Unióhoz, szerinte egyre kevésbé lehet amellett érvelni, hogy ez nem megvalósítható.
Az M1 kérdésére Orbán Viktor azt mondta, amikor 2015-ben a migrációs válság elkezdődött, a magyar kormány első lépése lázadás volt: felépítették a kerítést, ami akkor bűnnek számított. Azóta mások is építenek kerítést, és már nem számít bűnnek. Azt is bevezették, hogy senkit nem szabad beengedni az országba, amíg a menedékkérelmét el nem bírálták. Egyetlen javaslatot sem hallott, ami ezen a modellen kívül megoldást nyújtana, mondta. Ezt jogszabályok nehezítik, Magyarországot az Európai Bíróságon elítélték, holott nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát védjük Orbán Viktor szerint. A lázadás következő lépése, hogy ezután sem engedünk be senkit, és a megoldás az, ha minél több ország lázad fel. „Én vagyok az egyetlen miniszterelnök Európában, aki túlélte a migrációs krízist” – közölte. Szerinte ennek az egyetlen oka, hogy az emberek oldalán maradt, és megvédte az otthonosság érzését.
Az amerikai-magyar kapcsolatokban sok területen diszkriminációt kellett elszenvednünk Orbán Viktor szerint. Ennek kijavítása lesz az első lépés az új amerikai kormányzattal, és gazdasági természetű tervek is vannak.
Trump örömére megcsapolták a vodkakészleteket
A Le Monde újságírója arról kérdezte Orbán Viktort, hogy fog-e pezsgőzni a többi uniós vezetővel Donald Trump megválasztásának hírére. A miniszterelnök azt mondta, bontottak ugyan pezsgőt is, de Kirgizisztánban volt, amikor Donald Trump győzött, ott mások a szokások, a vodkakészletet csapolták meg. A háborúval kapcsolatban megjegyezte: sosem határozták meg, mi a győzelem, fel kell tenni a kérdést, hogy mit akartak elérni, és hol vagyunk ehhez képest. Úgy tűnik, „eltévedtünk az erdőben”, miközben százezrek halnak meg – mondta Orbán, aki reméli, hogy a csúcstalálkozó végére közelebb lesznek a válaszhoz.
Az Euronews azt kérdezte, Putyin hol helyezkedik el a háborúpárti és békepárti tábor között. Orbán azt mondta, most csak a nyugati közösségről szól, az oroszokról nem, itt nem ez a dolga. A csatorna másik kérdésére pedig úgy válaszolt, a migrációt illetően pontosan követik a nemzeti jogszabályokat, az Európai Bizottság azonban beperelte őket az Európai Unió bíróságán, ezért fizetnünk kell és módosítani a jogszabályt, ami az alkotmány módosítása nélkül nem lehetséges, így Orbán szerint nem kerülhet rá sor.
Az ATV kérdésére reagálva elmondta: a most megválasztott amerikai elnöknek több gondja van annál, minthogy a magyarok elmúlt négy évben elszenvedett sérelmeivel foglalkozzon, de „rajta vagyunk a listáján”. Szerinte nem az az érdekes, hogy két vezető milyen viszonyban van, de óriási esély Magyarországnak, hogy olyan közeli kapcsolatban vagyunk az Egyesült Államokkal, mint még sosem voltunk. Azt mondta, Trumpot börtönbe akarták zárni, el akarták kobozni a vagyonát, meg akarták ölni, és mégis ő az Egyesült Államok elnöke. Orbán büszke arra, hogy azokkal harcolhat együtt, akik a mindenkori hatalmi elittel szemben akarnak harcolni az emberekért, ez történt.
A Reuters arról kérdezi Orbán Viktort, hogy mit jelent szerinte a béke Ukrajnában? A miniszterelnök szerint az első lépés a tűzszünet lenne, és aggódik amiatt, hogy ha túl sokat gondolkodunk azon, hogy mi lesz a megoldás a békére, csökken az esély a tűzszünetre. Jelenleg nincs kommunikáció a háborúzó felek között, az előfeltétele mindenfajta békekötésnek a kommunikáció, a kommunikáció előfeltétele pedig a tűzszünet – mondta.
A Bloomberg kérdésére Orbán Viktor arról beszélt: kérdés, hogy ha Amerika Ukrajna pénzügyi finanszírozásában nem vesz részt a jövőben, akkor az európaiak a jövőben mit tesznek. Ez az oka annak, hogy napirenden van az 50 milliárdos csomag felülvizsgálata. Nemcsak a csomag a kérdés, hanem az is, hogy mi lesz, ha elfogy az 50 milliárd, ki fogja finanszírozni az újabb kéréseket, és miből. Ezek a kérdések nagyon égetőek lettek – mondta a miniszterelnök. Szerinte az európai emberek egyre kevésbé akarnak finanszírozni egy olyan háborút, amit nem értenek egészen, nem tudják, mi a cél, és meddig fog tartani. Az amerikai választások lezártak egy fejezetet és megnyitottak egy újat.
Még egy kérdésre van idő, ez a BBC-é. Lát-e veszélyeket Orbán Viktor abban, hogy ha az új amerikai elnök vámokat vezet be európai vagy kínai termékekre, annak a magyar gazdaság kárát látja? A miniszterelnök közölte, szerinte nem ez az elsődleges kérdés, hanem a háború, a béke, a tűzszünet, a finanszírozás problémája, az új európai biztonsági architektúra. Fontos, hogy az erről szóló tárgyalásokon Európa ne maradjon kívül. A kereskedelem kérdéséről azt mondta, nem lesz könnyen megoldható: Trump nagyon kemény tárgyalópartner, senkinek ne legyenek illúziói, nehéz tárgyalások lesznek az USA-val.
Ezzel véget ért a sajtótájékoztató, de hamarosan Volodimir Zelenszkij is kiáll az újságírók elé, ezt egy újabb cikkben kísérjük majd figyelemmel.
Ez történt ma
Orbán Viktor korábban arról beszélt, hogy a rendezvényen az EU közös kihívásait tekintik át, hogy hogyan lehet újra béke Európában, hogy vállalhat az EU nagyobb felelősséget a saját biztonságáért, hogyan tud jobban fellépni érdekeiért, hogyan maradhat az EU érdemi szereplője a sorsát eldöntő folyamatoknak.
Volodimir Zelenszkij is felszólalt a csúcstalálkozón. Bár az ő beszédét a magyar közmédia lekeverte, alábbi cikkünkben elolvashatják, mit mondott.