12, Makovecz Imréhez köthető építmény kapott védelmet egy csütörtök esti jogszabállyal.
Egyelőre nincs hivatalos nyoma annak, hogy Lázár János ígéretének megfelelően műemlékké nyilvánították volna a XII. kerületi turult. A csütörtök este közzétett jogszabály 12 épületet nyilvánít nemzeti emléknek minősülő műemlékké:
- a bagodi faluházat,
- egy berhidai vendéglőt,
- a Budapest I. kerület, Attila úti tabáni emlékművet,
- a csengeri adventista imaházat,
- a jászkiséri művelődési házat,
- a kakasdi faluházat,
- a neszmélyi Petőfi Sándor utcai általános iskolát
- a paksi lakótelepi piac épületét,
- a solymári Waldorf Óvodát,
- a százhalombattai Szent István római katolikus templomot,
- a Visegrád Rév utcai tornacsarnokot, és
- a zalaszentlászlói faluházat,
ahogyan ez már néhány hete egy tervezetben megjelent.
Ezek közös vonása, hogy Makovecz Imre tervei alapján készültek, és a műemlékké nyilvánítás célja a rendelet szerint az építész „szellemi örökségének védelme”.
Makovecz Imre a Fidesz-kormányhoz eszmeileg közel álló, vitathatatlan tehetségű művész volt – bár néhány tervét és elkészült épületét sok bírálat is érte –, a kormány pedig már jó ideje kiemelten kezeli szellemi örökségét.
Lázár a turult mint nemzeti jelképet és művészeti alkotást nevezte védendő értéknek, bár volt olyan vélemény, hogy ennél sokkal fontosabb értékek pusztulnak, mert az állam nem gondoskodik róluk.
A turul esetében egyelőre amúgyis csak ideiglenes védelemről lehet szó, mert a végleges minősítésnek van egy megkerülhetetlen eljárása. Ám a sűrűn megjelenő hivatalos lapok egyikében a közeljövőben bizonyára formálisan is megjelenik a miniszter bejelentése.