Belső feszültségek, pénzhiány és a település vezetésének rosszallása miatt kérdéses, hogy megvalósul-e egyáltalán a Sóskútra tervezett akkufeldolgozó üzem.
Idén januárban írtuk meg, hogy az Alsózsolcáról kipaterolt akkufeldolgozó Sóskúton nyílik majd meg. A szlovén tulajdonú Andrada Csoport zöldenergia-tározó rendszerek újrahasznosítására hozott volna létre egy üzemet, amit idén februárban terveztek megnyitni. A helyi lakosoknak szervezett közmeghallgatás azonban botrányba fulladt.
A Telex csütörtöki cikkében arról ír, hogy konfliktus alakult ki a cég szlovén alapító tulajdonosai között, ami annyira elfajult, hogy már a cég működését veszélyezteti. A lap úgy tudja, hogy egyes tulajdonosok a pénzt, mások a szaktudást hozták, de mára különböznek az elképzelések és az érdekek. A lap szerint az egyik tulajdonos jogi útra terelte a vitát.
A belső feszültségeken túl a cég adataiból az is kiderül, hogy tavaly közel 320 millió forintos mínuszt termeltek úgy, hogy bevételük egyáltalán nem volt. Pedig lehetett volna, hiszen az alsózsolcai üzemhez 4,7 milliárd forintos állami támogatást kaptak volna, de a lap információ szerint ebből még egy forintot sem láttak. Ami azért is lehet, mert az Andradának még nem sikerült megszereznie a működéshez szükséges engedélyeket.
A korábban a projektet támogató polgármester a júniusi önkormányzati választásokon elbukott, utódja az üzemet határozottan ellenző Mészáros József, aki a lapnak azt mondta:
sem a testület, sem pedig a megválasztott polgármester nem támogatja a működés elindítását.
Az egyetlen járható út az lenne, ha az állam kiemelt beruházássá nyilvánítaná a területet, ahogyan korábban más akkugyár-beruházásnál is tették. A településen azért sem túl lelkesek a projekt iránt, mert a a Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által meghirdetett iparűzésiadó-elvonás miatt az iparűzési adóból befolyó összeget már nem a település, hanem a járás kapná.
Az Andrada továbbra is a projekt megvalósulását vizionálja, de azt állítják, a helyi közösség igényeit figyelembe vennék, és a zöldenergia-tározó rendszerek újrahasznosításának csak azt a szakaszát tervezik, amely nem dolgozik veszélyes anyagokkal.
„Terveink szerint a létesítmény csak anódfóliákkal foglalkozik majd – ezek az elektromos akkumulátorok szárazanyagai –, az újrahasznosított anyag pedig kizárólag grafit és réz lesz. Az egész folyamat biztonságos és környezetbarát” – írták a lap megkeresésére.